Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w dniu 16.03.2020 na temat zagrożenia koronawirusem

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

17
03.2020

 16 marca 2020  w Starostwie Powiatowym odbyło się na wniosek Starosty Nowomiejskiego, Andrzeja Ochlaka posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W posiedzeniu uczestniczyli Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego, Józef Blank oraz Wójtowie: Arkadiusz Dobek – Gmina Biskupiec, Tomasz Szczepański – Gmina Grodziczno, Tomasz Waruszewski – Gmina Nowe Miasto Lubawskie, Ewa Pielak – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Jacek Drozdowski – Komendant Powiatowy Policji, Krzysztof Szałkowski – z-ca Komendanta Powiatowego PSP. Uczestnikami posiedzenia byli również Andrzej Kowalczyk – przedstawiciel Wójta Gminy Kurzętnik oraz Kazimierz Grzonkowski – naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa. 

Posiedzenie w całości zostało poświęcone omówieniu aktualnej sytuacji naszego powiatu w związku z zagrożeniami wynikającymi z rozprzestrzeniania się na terenie Europy zakażeń Koronawirusem SARS-CoV-2. Pani Ewa Pielak poinformowała, że na terenie naszego powiatu nie stwierdzono na razie żadnego przypadku wystąpienia tej choroby. Część osób przybyłych z obszarów, gdzie występowała wysoka transmisja wirusa odbywa kwarantannę domową pod jej nadzorem przy udziale Policji. Zgodnie z informacją gospodarzy Powiatu i Gmin, na skutek wprowadzenia przez Ministra Zdrowia stanu podwyższenia zagrożenia epidemiologicznego naszego Państwa zostało wprowadzonych szereg działań skutkujących zdecydowanemu ograniczeniu liczby interesantów w tych Urzędach. Jednocześnie poinformowano, że osoby zainteresowane takimi kontaktami z Urzędami zostały poproszone o kontakt telefoniczny lub e-mailowy w celu załatwienia sprawy lub umówienia ewentualnego terminu przybycia do Urzędu. Powyższe działania są podyktowane troską o bezpieczeństwo klientów oraz pracowników Urzędów.
Jednocześnie stwierdzono, że w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu prowadzi się na miarę posiadanych możliwości działania skierowane na ograniczenie skutków tej epidemii, współdziałając w tym zakresie z administracją Wojewody Warmińsko – Mazurskiego. Jednocześnie uczestnicy posiedzenia zwracają się do mieszkańców powiatu z gorącym apelem o przestrzeganie zasad związanych z walką z tą epidemią, stosowanie się do apeli i instrukcji władz samorządowych, inspekcji sanitarnej oraz służb porządkowych. Tylko wzajemne zrozumienie powagi sytuacji mieszkańców powiatu oraz służb i instytucji pozwoli na zminimalizowanie skutków epidemii.