Otwarcie drogi powiatowej w Tereszewie

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

31
10.2019

W piątek 25 października 2019 r. dokonano symbolicznego otwarcia przebudowanej drogi powiatowej Nr 1248N gr. woj. (Ciche) – Nielbark – gr. woj. (Brzozie) na odcinku granica województwa – Tereszewo – Nielbark - etap I gr. woj. - Tereszewo. W uroczystości uczestniczyli poseł na sejm Zbigniew Ziejewski, Starosta Nowomiejski Andrzej Ochlak, doradca Wojewody Warmińsko – Mazurskiego, członkowie Zarządu Powiatu Nowomiejskiego, Zastępca Wójta Gminy Kurzętnik Adam Zapałowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica Grzegorz Karolak, Radni Gminy Kurzętnik, sołtys wsi Tereszewo oraz proboszcz miejscowej parafii. Liczna obecność zebranych świadczy o tym, że przebudowana droga odgrywa ważną rolę w życiu codziennym lokalnej społeczności.

Jest to bowiem droga, która obsługuje głównie miejscowych rolników, turystów w sezonie letnim i służby gospodarki leśnej. Stanowi dojazd dzieci do Szkoły Podstawowej w Tereszewie. Jest podstawowym narzędziem umożliwiającym komunikację mieszkańców ze wszystkimi obiektami użyteczności publicznej. Ze wszystkimi urzędami, szkołami, lekarzem pierwszego kontaktu. Aby ułatwić tę funkcję, w ramach przeprowadzonej inwestycji wykonano przebudowę drogi na odcinku 4,6 km. Poszerzeniu do 6 m uległa jezdnia poza obszarem zabudowanym. Nawierzchnia została wyrównana i wzmocniona warstwą profilową, warstwą wiążącą i ścieralną z masy mineralno-bitumicznej. Wybudowano nowy chodnik na odcinku ponad 1 km. Dodatkowo na wjeździe do Tereszewa od strony Cichego powstała wyspa dzieląca na jezdni, wraz z odgięciem toru jazdy. Na przystankach autobusowych powstały perony. Poprawie uległo oznakowanie pionowe i poziome drogi.
Wykonawcą inwestycji była firma Przedsiębiorstwo Drogowo Budowlane Sp. z o.o. w Brodnicy.
Koszt zadania wyniósł prawie 4 mln 800 tys. zł. Inwestycja była możliwa do realizacji dzięki uzyskanemu wsparciu w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Z budżetu państwa pozyskano 50% wartości inwestycji. Pozostałymi kosztami podzieli się Powiat Nowomiejski w wysokości prawie 1 mln 600 tysięcy złotych oraz Gmina Kurzętnik i Nadleśnictwo Brodnica.
Efektem tego wspólnego działania samorządów jest wygodna i bezpieczna droga, która służyć będzie przez długie lata mieszkańcom, lokalnym przedsiębiorcom, służbom leśnym oraz turystom wypoczywającym wokół pobliskich jezior i lasów.

Tekst i zdjęcia: ZDP Kurzętnik

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Droga powiatowa Nr 1248N

  Droga powiatowa Nr 1248N

 • Powiększ zdjęcie Droga powiatowa Nr 1248N

  Droga powiatowa Nr 1248N

 • Powiększ zdjęcie Droga powiatowa Nr 1248N

  Droga powiatowa Nr 1248N