piątek, 13 kwiecień 2018 13:40

Powiatowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dnia 10.04.2018 r.  na boisku przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście Lubawskim odbył się Powiatowy Dzień Świadomości Autyzmu zorganizowany przez Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Nowym Mieście Lubawskim. Współorganizatorami inicjatywy byli nauczyciele skupieni w „Sieci współpracy i samokształcenia” oraz rodzice skupieni w „Grupie wsparcia dla rodziców dzieci z autyzmem”. Honorowy patronat nad happeningiem objął Starosta Nowomiejski Pan Andrzej Ochlak oraz Burmistrz Nowego Miasta Pan Józef Blank.Patronat medialny objęła Telewizja Eltronik oraz Gazeta Nowomiejska. W happeningu udział wzięło około 350 osób z powiatu nowomiejskiego, m.in.  dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście, Zespołu Szkół w Nowym Grodzicznie, Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku, Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie, Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku,  Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej w Nowym Mieście. Na scenie wystąpiła najmłodsza grupa dzieci z oddziału przedszkolnego w SP nr 2 pod opieką  Pani Karoliny Żywickiej. Dzieci przygotowały wiosenny Taniec Kwiatów. Taniec zadedykowany został rodzicom dzieci z autyzmem. Kolejnym elementem programu był występ grupy tanecznej ze Szkoły Podstawowej nr 3, pod kierunkiem Pani Anny Sapały-Ponieważ zadedykowany nauczycielom, terapeutom i wolontariuszom pracującym z dziećmi i młodzieżą z autyzmem.
Szczególnym gościem, który wystąpił na scenie w trakcie happeningu był Franciszek - chłopiec z autyzmem,  uczeń klasy V Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej oraz podopieczny Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski w Nowym Mieście, który zaśpiewał piosenkę Marka Grechuty. Ostatnim elementem programu był występ uczennic z Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie, które z inicjatywy Pani Magdaleny Gross, pedagoga szkolnego, wystąpiły z pokazem tańca z ogniem. Taniec ten został zadedykowany wszystkim osobom  z autyzmem.
Na koniec wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnego zaprezentowania przygotowanych transparentów i haseł. Po happeningu młodzież i dorośli uczestnicy happeningu uczestniczyli w kinie Harmonia w projekcji filmu „Życie animowane”, który przedstawia historię autystycznego chłopca. Koordynatorem i pomysłodawcą inicjatywy jest psycholog Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Nowym Mieście Lubawskim pani Teresa Podolak. W 2007 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych podjęła rezolucję o ustanowieniu Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który od 2008 r. corocznie jest obchodzony w dniu 2 kwietnia. W tym dniu podejmowane są różne inicjatywy mające na celu zwrócenie uwagi na specyfikę funkcjonowania osób z autyzmem i problemy z jakimi borykają się ich rodziny, a także kształtowanie w społeczeństwie postaw opartych na szacunku, zrozumieniu, pomocy i wsparciu. Symbolem solidarności z osobami z autyzmem w tym dniu jest kolor niebieski, w wielu miastach na niebiesko podświetlane są budynki różnych instytucji, stąd powstało hasło: „Zaświeć się na niebiesko”. Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.Nie ma dokładnych statystyk, ale szacuje się, że autyzm może wystąpić u jednej osoby na 100. Zaburzenie to pojawia się we wczesnym dzieciństwie, najczęściej do 3 roku życia. Wczesne symptomy autyzmu mogą być rozpoznawane już w pierwszym i drugim roku życia dziecka, a wiedza na ten temat ma ogromne znaczenie, gdyż umożliwia jak najszybsze podjęcie właściwych form oddziaływań i terapii.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w happeningu.

sporządziła: Teresa Podolak

Czytany 578 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.