czwartek, 17 maj 2018 14:28

Konkurs „Las bez tajemnic”

W dniu 17.05.2018 roku w Leśniczówce Grabiny, pod wiatą  „Jarzębinka" odbyła się XI edycja konkursu wiedzy o leśnictwie i łowiectwie pod nazwą „Las bez tajemnic”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brodnicy przy pomocy organizacyjnej okolicznych samorządów, w tym Starostwa Powiatowego w Nowym Miesicie Lubawskim, a także kół łowieckich, Nadleśnictw Brodnica, Iława i Jamy, Zarządu Okręgowego PZŁ w Toruniu oraz prywatnych sponsorów. Udział w konkursie wzięły 22 szkoły z powiatu brodnickiego i nowomiejskiego. Każdą szkołę reprezentował 2-osobowy zespół wraz z opiekunem.
Przybyłych gości powitał Henryk Kapusta – Nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica, Bogumił Kupczyk – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Brodnicy oraz Elżbieta Kapusta – koordynator konkursu. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test wiedzy o leśnictwie i łowiectwie. Następnie uczniowie mieli za zadanie rozpoznać podstawowe gatunki drzew i krzewów oraz ich owoce i nasiona na podstawie zdjęć i naturalnych okazów. Oceniane były też gotowe prace - pędowniki, które dzieci przywiozły ze sobą. W trakcie prac komisji konkursowej organizatorzy konkursu przygotowali liczne atrakcje: prezentacja sygnałów myśliwskich, pokaz broni myśliwskiej oraz spotkanie z sokolnikiem Mateuszem Kowalke, który przybył z ptakami drapieżnymi: jastrzębiem Harrisa, rarogiem, sokołem wędrownym oraz sowami: puszczykiem oraz puchaczem śnieżnym. Gość omówił charakterystyczne cechy ptaków oraz przybliżył pracę sokolnika. Pokazał możliwości łowieckie jastrzębia i sokoła oraz zaprezentował sztuczki jastrzębia Harrisa.
Po podsumowaniu punktów wyłoniono zwycięzców:
- I miejsce - Szkoła Podstawowa w Lipinkach  
- II miejsce - Szkoła Podstawowa w Bielicach
- III miejsce - Szkoła Podstawowa w Nieżywięciu i Szkoła Podstawowa Nr 2 w Brodnicy
Osobą, która najlepiej napisała test i zdobyła tytuł „Czarodzieja lasu" była Natalia Niczyporuk ze Szkoły Podstawowej w Lipinkach, która otrzymała nagrodę ufundowaną przez Pawła Szramkę – Posła na Sejm RP. Ponadto każdy uczestnik konkursu został nagrodzony wspaniałymi nagrodami.
Ideą tego konkursu było przede wszystkim zarażenie młodzieży właściwą postawą wobec środowiska i ukazanie w tym znaczenia kultury leśnej i łowieckiej.

Zdjęcia i tekst: OŚ

Czytany 673 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.