Aktualności_1

Aktualności_1

o stwierdzeniu warunkowej przydatności wody do spożycia z wodociągu publicznego Szwarcenowo zaopatrującego miejscowości: Szwarcenowo, Wielka Wólka, Wonna, Krotoszyny, Czachówki.
W dniu 15.06.2018 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Mieście Lubawskim wydał decyzję o warunkowej przydatności wody do spożycia z wodociągu publicznego Szwarcenowo ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne spowodowane wysokim wzrostem ogólnej liczby mikroorganizmów w temp. 22± 20C po 72 h w ilości >300 jtk/lml. Do czasu uzyskania poprawy składu mikrobiologicznego wody zaleca się spożywanie wody wyłącznie po przegotowaniu. Do celów bytowych woda może być używana bez ograniczeń. Informacje dotyczące jakości wody będą na bieżąco aktualizowane i umieszczane na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
w Nowym Mieście Lubawskim
Ewa Pielak
mgr inż. epidemiolog

czwartek, 14 czerwiec 2018 12:44

Powiatowa Gala Sportu Szkolnego 2017/2018

Napisane przez

12 czerwca 2018 już po raz trzeci odbyła się Gala Sportu Szkolnego Powiatu Nowomiejskiego. Uroczystość odbyła się w Sali Pawie Oczko w Tylicach. Gospodarzem był Starosta Nowomiejski Andrzej Ochlak, który powitał zaproszonych gości wśród których byli między innymi: Dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Waldemar Buszan, Przewodniczący WM SZS Wacław Wasiela, Krzysztof Widźgowski, Zastępca Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego i Wójtowie z gmin z powiatu nowomiejskiego, a przede wszystkim dzieci i młodzież wraz z rodzicami. Po krótkiej części artystycznej w wykonaniu Otylii Olęckiej i Mileny Bartnickiej ze Szkoły Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników osiągniętych przez uczniów. Wyróżnione osoby otrzymały statuetki i nagrody, które wręczał im Starosta Nowomiejski wraz z zaproszonymi gośćmi. Podsumowano współzawodnictwo szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych w roku szkolnym 2017/2018. Przedstawiciele najbardziej usportowionych szkół Powiatu Nowomiejskiego odebrali pamiątkowe puchary. Dodatkowo na gali wyróżnieni zostali również nauczyciele szkół Powiatu Nowomiejskiego. Podziękowano również Przyjaciołom Sportu.

Wyniki współzawodnictwa sportowego w roku szkolnym 2017/2018

Szkoły podstawowe do 100 uczniów:
1.SSP Tylice - 1353 pkt
2.SP Zajączkowo - 711,5 pkt
3.SP Brzozie Lubawskie - 466,5 pkt
4.SP Gwiździny - 274,5 pkt
5.SP Radomno - 232,5 pkt
6.SP Krotoszyny w ZS Bielice - 223 pkt
7.SP nr 3 w Nowym Mieście Lubawskim - 203 pkt
8.SP Skarlin - 189,5 pkt
9.SP Zwiniarz - 173 pkt
10.SP Łąkorz - 133,5 pkt

Szkoły podstawowe powyżej 100 uczniów:
1.SP Kurzętnik - 2152 pkt
2.SP nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim - 1655,5 pkt
3.SP Nowe Grodziczno - 1369,5 pkt
4.SP Marzęcice - 1336,5 pkt
5.SP nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim - 1304 pkt
6.SP Mroczno - 1174 pkt
7.SP Tereszewo - 753 pkt
8.SP Biskupiec - 506,5 pkt
9.SP Jamielnik - 373 pkt
10.SP Bratian - 180 pkt

Szkoły gimnazjalne:
1.Kurzętnik - 1620 pkt
2.Mroczno - 1342 pkt
3.Grodziczno - 1302 pkt
4.Marzęcice - 1195,5 pkt
5.Klasa VII z SP nr 3 w Nowym Mieście Lubawskim - 1090 pkt
6.Bielice - 755 pkt
7.Jamielnik - 735 pkt
8.Bratian - 522,5 pkt
9.Klasa VII z SP Zajączkowo - 259,5 pkt
10.Klasa VII z SP Gwiździny - 201,5 pkt

Szkoły ponadpodstawowe:
1.ZSZ Kurzętnik - 1347,5 pkt
2.ZS im. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim - 1282,5 pkt
3.ZS Bielice - 147 pkt

Najlepsi Sportowcy Powiatu Nowomiejskiego Szkół Podstawowych (kolejność alfabetyczna):

Miłosz Bochenek, Szymon Garbicz, Lena Kozłowska, Klaudia Kucińska, Amelia Łożyńska, Alina Ługiewicz, Miłosz Moczadło, Julia Rochewicz, Mateusz Stępień, Oliwier Zdanowski

Najlepsi Sportowcy Powiatu Nowomiejskiego Szkół Gimnazjalnych (kolejność alfabetyczna):
Daniel Dąbrowski, Bartosz Keński, Kinga Kornacka, Amelia Kucińska, Agata Kozłowska, Adrianna Ługiewicz, Natalia Sarnowska, Wojciech Skronik, Agata Zielińska

Najlepsi Sportowcy Powiatu Nowomiejskiego Szkół Ponadpodstawowych (kolejność alfabetyczna):
Oskar Brzuszczak, Patryk Czarnota, Kamila Pawłowska, Patrycja Pawłowska, Kacper Rudnik, Hubert Rzepkowski

Najlepsi Sportowcy Powiatu Nowomiejskiego dyscyplin sportowych nie objętych kalendarzem SZS

Szkoły Podstawowe:
Maciej Jeda, Klaudia Kendziorska, Samanta Klein, Mieszko Siemiątkowski, Dawid Szpanelewski, Ewelina Ziółkowska

Szkoły gimnazjalne:
Dawid Balewski, Kamil Kłosowski, Karolina Kornacka

Szkoły ponadpodstawowe:
Paweł Kendziorski, Albert Mederski, Jakub Rochewicz, Oskar Rogowski, Miłosz Tessmer, Sebastian Wasiewski

Nagroda specjalna Starosty (Mistrzostwo Polski w Mieszanych Biegach Sztafetowych 4x600m):
Dawid Balewski, Kinga Kornacka, Karolina Kornacka, Dawid Szpanelewski

Wyróżnienia dla nauczycieli wychowania fizycznego:
Maciej Bochenek, Renata Bojarska, Dorota Dreszler, Sylwia Gortatowska, Dorota Nowińska, Arkadiusz Wierzbowski, Marek Żak

Przyjaciele Sportu:
Maciej Przybylski, Łukasz Okołowski, Zdzisław Lewalski, Marek Borkowski, Krystyna Wójcik-Wiśniewska, Wioletta Kozłowska, Marcin Sarnowski, Stanisław R. Ulatowski, Bernadetta Kleinowska, Krzysztof Piechocki

Wyróżnienia PSZS w Nowym Mieście Lubawskim:
Jacek Krzekotowski, Agnieszka Magnuszewska, Wiesław Schwarz, Jerzy Dembiński, Tymoteusz Ostrowski, Urszula Ewertowska

13 czerwca 2018 roku w Starostwie Powiatowym odbyło się podsumowanie Obchodów Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny w powiecie nowomiejskim. Zgromadzonych gości powitał Starosta Nowomiejski Andrzej Ochlak. Na bazie mocnego fundamentu jakim jest dom rodzinny i kochająca się rodzina zbudowana jest nasza ojczyzna. Na przestrzeni 100 lat można powiedzieć, że rodzinne domy to nasza ojczyzna, to nasz język narodowy, nasza kultura i duma narodowa- to nasza polskość, nasze korzenie, nasze wspomnienia i nasze tęsknoty.
Powiatowe obchody rozpoczęły się od występu artystycznego zespołu „Roztańczone baletki”  pod przewodnictwem p. Elżbiety Grzywacz i p. Agnieszki Kaczerzewskiej ze Szkoły Podstawowej w Nowym Grodzicznie.  Dziewczęta zajęły I miejsce w I  powiatowym konkursie tańca w 2018 roku. Następnie ks. Grzegorz Bohdan Dyrektor Brodnickiego Centrum Caritas przeprowadził krótką prelekcje na temat więzów rodzinnych. Z okazji powiatowych Obchodów Warmińsko- Mazurskich Dni Rodziny w powiecie nowomiejskim powołani zostali koordynatorzy w jednostkach organizacyjnych powiatu. Zadaniem ich było koordynowanie Dni Rodziny oraz zaprezentowanie wydarzeń, które miały miejsce w ich jednostkach  podczas  podsumowania.
Tegoroczne hasło XX Warmińsko- Mazurskich Dni Rodziny to „Rodzina-Dom-Ojczyzna”, w związku z tym Starostwo Powiatowe ogłosiło powiatowy konkurs plastyczny „Moja mała ojczyzna” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zostały wyłonione następujące prace uczniów:

 

W kategorii kl. IV-VII:


1 miejsce Olga Jabłońska SP Kurzętnik
2 miejsce Oliwia Sochacka SP Szwarcenowo
3 miejsce  Karol Musiał SP Łąkorz
3 miejsce Julia Calińska SP Szwarcenowo
W kategorii szkół gimnazjalnych:
1 miejsce Aleksandra Piekło Gimnazjum Marzęcice
2 miejsce Aleksandra Kłosowska Gimnazjum Marzęcice
3 miejsce Aleksandra Milz Gimnazjum Kurzętnik

 

W kategorii szkół ponadpodstawowych:


1 miejsce Martyna Szwechowicz ZSZ Kurzętnik
2 miejsce Patryk Gawiński ZSZ Kurzętnik
3 miejsce Agata Wysocka ZSZ Kurzętnik


Starosta Nowomiejski Andrzej Ochlak i Wicestarosta Katarzyna Trzaskalska wręczyli autorom najlepszych prac nagrody i pamiątkowe dyplomy. Wszystkim uczestnikom złożyli serdeczne gratulacje i podziękowania za piękne i interesujące prace. Nauczycielom podziękowali za zachęcenie i przygotowanie dzieci do udziału w konkursie. W tegorocznej edycji konkursu dla nastolatków „8 wspaniałych powiatu nowomiejskiego” jury powołane przez Starostę Nowomiejskiego wyróżniło ośmioro osób, które podejmują inicjatywy w lokalnych społecznościach, wyróżniają się spośród rówieśników i są przykładem do naśladowania dla innych.

 

"8 wspaniałych powiatu nowomiejskiego 2018"

Klaudia Szulwic

SP Nowe Grodziczno

Aleksandra Łukaszewska

SP Nowe Grodziczno

Zofia Jabłońska

SP Jamielnik

Hanna Kraińska

ZSZ Kurzętnik

Wiktor Bronowski

SP 3 NML

Paulina Strzyżewska

ZS im. C.K. Norwida

Monika Wyżlic

ZS im. C. K. Norwida

Tymoteusz Ostrowski

ZSZ Kurzętnik

 

Tekst i zdjęcia: OP

Pod przewodnictwem Wice Starosty Nowomiejskiego Pani Katarzyny Trzaskalskiej w dniu 6 czerwca 2018 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Członkowie Zespołu zapoznali się z informacją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w zakresie sytuacji epidemiologicznej w naszym powiecie. Za niestety poważne zagrożenie z uwagi na rosnącą skalę występowania boreliozy uznano ukąszenia przez kleszcze. Podkreślono, że coraz większa liczba tych owadów może być nośnikiem tej choroby. Innym, również groźnym skutkiem ukąszenia przez tego owada może być kleszczowe zapalenie mózgu. W tym jednak przypadku pomagają szczepienia ochronne. Pewne zagrożenie dla mieszkańców naszego powiatu stanowi też występująca w niektórych porach roku grypa. Występowanie pozostałych chorób zakaźnych na terenie powiatu ogranicza się do mniej licznych przypadków, nie stanowiąc większego zagrożenia. Zgodnie z przedstawioną informacją rośnie ilość osób uchylających się od szczepień obowiązkowych, co niestety może niepokoić chociażby w kontekście ujawnionych na terenie powiatu ostródzkiego przypadków zachorowań na odrę u osób dorosłych.  
Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawił również zagrożenia związane z pojawieniem się kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń u zwierząt hodowlanych Poinformował, że w związku z tym weterynaria podejmie dalsze działania związane z uświadamianiem hodowców w zakresie zabezpieczenia epizodycznego stad świń hodowlanych. Stwierdził, że od miesiąca marca obowiązują obostrzone zasady bioasekuracji dotyczące stad trzody chlewnej, obejmujące między innymi szczegółowe kontrole w tym zakresie. Z uwagi na znaczenie  tej hodowli dla naszego powiatu, wszelkie informacje dotyczące podejmowanych działań zapobiegawczych będą na bieżąco konsultowane z Powiatowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego, a także przekazywane do wiadomości mieszkańców powiatu. W tym kontekście omówiono również budzący niepokój mieszkańców powiatu rozwój inwestycji związanych z powstawaniem wielkotowarowych ferm zwierzęcych m.in. w Wielkich Bałówkach. Mimo negatywnych komentarzy, wypowiadanych przez uczestników posiedzenia, podzielających obawy mieszkańców  dotyczących pogorszenia warunków zamieszkiwania w takiej okolicy brak jest skutecznych, zgodnych z aktualnie obowiązującym prawem możliwości zaniechania takich inwestycji mimo oporu mieszkańców. Taką możliwość daje tylko wcześniej przygotowany i przyjęty do realizacji przez Radę Gminy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Niestety, większość miejscowości naszego powiatu takich planów nie posiada.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zwrócił uwagę członkom Zespołu na obowiązujące na skutek zapisów prawa budowlanego, jak również przepisów sanitarnych, przeciwpożarowych oraz innych przeglądy substancji budowlanej. Ich brak, potwierdzony brakiem odpowiednich dokumentów lub zapisów w tych dokumentach może skutkować nie tylko karą w przypadku kontroli, ale również odmową wypłacenia odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową w przypadku pożaru lub innego nieszczęśliwego zdarzenia. Jak podkreślił, część tych zapisów dotyczy również właścicieli budynków jednorodzinnych.     
Dyrektor Szpitala Powiatowego przedstawił członkom Zespołu zmiany i ograniczenia związane z trwającym obecnie remontem oddziału chirurgicznego. Stwierdził, że usługi szpitalne są realizowane na bieżąco, mimo obecnych trudności lokalowych. Znacznie większe kłopoty sprawia sytuacja kadrowa szczególnie w grupie lekarzy, a także niedofinansowanie usług medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak podkreślił, obowiązuje w tym zakresie wielkość ryczałtu z 2017 r., mimo znacznego wzrostu kosztów związanych z utrzymaniem Szpitala i kadry pracowniczej.  
W posiedzeniu Zespołu uczestniczył również mjr Adam Trypucki, Z-ca Komendanta  Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostródzie. Poinformował, że ochotnicy z terenu naszego powiatu, chętni do  wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej zgłaszają się do WKU w Ostródzie. Jak podkreślił, szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z WKU w Ostródzie, m in. za pośrednictwem strony internetowej.  

Tekst: K. Grzonkowski

środa, 13 czerwiec 2018 12:00

Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości

Napisane przez

8 czerwca 2018 w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie odbyła się gala finałowa konkursu Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości organizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji Narodowej. W uroczystej gali udział wzięli przedstawiciele Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku wraz z dyrektorem Mirosławem Wodarą. Szkoła otrzymała tytuł i statuetkę Szkoły Zawodowej Najwyższej Jakości za realizację projektu Centrum Nauki Kurzętnik. Projekt ten realizują Małgorzata Hincman- Mróz (nauczycielka chemii i biologii) oraz Dorota Brozdowska (nauczycielka fizyki). Jego celem jest popularyzacja nauk ścisłych z zastosowaniem metod zabawowych i pokazowych przy wykorzystaniu  powszechnie dostępnych materiałów i przyrządów.
Podczas gali Szkoła odebrała też dyplom Dobrej Praktyki (już czwarty ) za projekt „Centrum Edukacji Technicznej- specjalizacje dla potrzeb rynku pracy”. Projekt ten to stworzona nowa pracownia do projektowania 2D i 3D oraz programowania maszyn CNC. Jego koordynatorem  jest Anna Faltynowska. Od tej pory Szkoła, jako jedyna w województwie warmińsko - mazurskim, nosi miano Szkoły Zawodowej Najwyższej Jakości.

Tekst i zdjęcia: ZSZ Kurzętnik

wtorek, 12 czerwiec 2018 13:32

Olimpiada Wiedzy Rolniczej i BHP

Napisane przez

W dniu 8 czerwca 2018 r. w Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku miały miejsce zmagania na szczeblu powiatowym Olimpiady Wiedzy Rolniczej i BHP. Organizatorem konkursu jest Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Nowym Mieście Lubawskim, działający w strukturach Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie. Patronem medialnym wydarzenia jest portal informacyjny NoweMiasto.DlaWas.info.
Zmagania oceniała komisja konkursowa, której przewodniczył Pan Grzegorz Kowalski, Kierownik PZDR. Poziom rywalizacji był bardzo wysoki. Po kilku dogrywkach ustalono ostateczną klasyfikację:
I m. Piotr Kowalski z Marzęcic
II m. Wojciech Jarzębowski z Tereszewa
III m. Damian Jaroszewski z Rywałdzika.
Osoby te będą reprezentowały nasz powiat podczas olimpiady szczebla wojewódzkiego.
Uczestnicy konkursu otrzymali liczne, wartościowe nagrody i upominki. Ich sponsorami byli m.in. Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim i wszystkie gminy powiatu, W-MODR, KRUS oraz liczne przedsiębiorstwa związane z branżą rolniczą z terenu powiatu nowomiejskiego.
Organizatorom gratulujemy bardzo dobrej organizacji imprezy, o czym świadczy pozyskanie do współpracy wielu partnerów i sponsorów oraz przede wszystkim duża liczba uczestników.

Tekst i zdjęcie: Krzysztof Puwalski

wtorek, 05 czerwiec 2018 08:47

Tęczowe "Smaki Wakacji"

Napisane przez

Dużo wspaniałej zabawy, piękna pogoda i mnóstwo gości, w tym oczywiście dzieci- tak wyglądały zorganizowane 3 czerwca  w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku Tęczowe Smaki Wakacji  na Dzień Dziecka z Remmic' iem. Honorowy patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego Gustaw marek Brzezin, ponadto patronami "Smaków Wakacji" byli Powiat Nowomiejski i Gmina Kurzętnik. Dzień Dziecka to tak naprawdę święto i tych najmłodszych i tych starszych. Dlatego z tej okazji warto było przybyć do Zespołu Szkół Zawodowych i przyjemnie spędzić  niedzielne popołudnie w gronie rodzinnym.  Podczas imprezy każdy znalazł coś dla siebie, a bogaty program artystyczny zapewnił wszystkim wspaniałą zabawę przez wiele godzin. Scena kurzętnickiej hali sportowej tętniła życiem. Najpierw  zaprezentowała się na niej szkolna grupa teatralna "Fantazja" ze spektaklem "Królewna Śnieżka i wesołe krasnoludki".  Spektakl  bardzo spodobał się publiczności, czego najlepszym dowodem były owacje jakie otrzymali młodzi aktorzy i ich opiekunka Anna Szramowska. Następnie na hali odbył się turniej tańca "Remmic Gold Shoes" o Puchar Wójta Gminy Kurzętnik oraz VI festiwal tańca " "Remmic Dance Stage" o Puchar Starosty Nowomiejskiego Andrzeja Ochlaka  i Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych Mirosława Wodary. Impreza obfitowała również w wiele innych atrakcji, wśród których znalazły się m.in.:  dmuchane place zabaw, malowanie twarzy,  zjeżdżalnie ,  warsztaty plastyczne, "malowanie na szkle", kucyki, kawiarenka, grill, frytki, naleśniki i gofry. Wyjątkową recenzją całej zabawy było stwierdzenie małej uczestniczki: "Mamo, było wspaniale". Z uwagi na to, że impreza okazała się sukcesem, Dyrektor ZSZ w Kurzętniku Mirosław Wodara i Maciej Remiszewski  ustalili, że jej kolejne edycje będą w przyszłości kontynuowane.

Tekst i zdjęcia: ZSZ Kurzętnik

poniedziałek, 04 czerwiec 2018 14:45

Wizyta w partnerskim powiecie

Napisane przez

W dniach 21-25 maja 2018 r., dwunastoosobowa delegacja z Powiatu Nowomiejskiego z Starostą Nowomiejskim Andrzejem Ochlakiem na czele gościła z wizytą w partnerskim powiecie Oldenburg w Niemczech. Wizyta była okazją do rozszerzania dalszej współpracy między samorządami. Od 1999 r., podstawą partnerstwa jest wymiana międzynarodowa między szkołami, Młodzieżowymi Drużynami Pożarniczymi oraz wymiana między starostwami, instytucjami i organizacjami z terenu obu powiatów. W trakcie wymiany Tomasz Waruszewski Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie prowadził rozmowy celem nawiązania współpracy miedzy gminą Nowe Miasto Lubawskie a niemiecką gminą Harpstadt. Program wizyty rozpoczął się 22 maja  w siedzibie Starostwa w Wildeshausen, które oficjalnie otworzyli Starosta Oldenburski Carsten Harings i Starosta Nowomiejski  Andrzej Ochlak. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, którzy przedstawili prezentację obrazującą historię kilkuletnich wymian młodzieży. Gospodarze wraz z delacją z Polski wzięli udział w obchodach święta Zielonych Świątek, przemarszu bractwa Herrlickeit do Krandel oraz wyborze „nowego króla”.  W kolejnych dniach wizyty delegacja uczestniczyła w zwiedzaniu gminy Dötlingen , Centrali Straży Pożarnej, Policji oraz miasta Brema.

Tekst i zdjęcia: OP

wtorek, 29 maj 2018 12:55

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Napisane przez

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Mieście Lub. w ramach XX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, które w bieżącym roku przebiegają pod hasłem „Rodzina-Dom-Ojczyzna”, 24 maja 2018 obchodziło Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Uroczystość odbyła się w Centrum Multimedialnym w Zespole Szkół im. Cypriana K. Norwida w Nowym Mieście Lub. Dyrektor PCPR Pani Anna Marchlewska-Barczewska wraz z Wicestarostą Panią Katarzyną Trzaskalską powitały zaproszone rodziny zastępcze oraz skierowały słowa uznania za chęć pełnienia tak odpowiedzialnej funkcji jaką jest bycie rodzicem zastępczym. Następnie pracownicy Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej dokonali multimedialnej prezentacji rodzin zastępczych z terenu powiatu nowomiejskiego wraz z dziećmi będącymi pod ich opieką. Na zakończenie pedagog Zds.RPZ przeprowadziła warsztat pt. „Jesteśmy rodziną-rozwijanie kompetencji wychowawczych rodziców zastępczych”. Podczas spotkania rodziny zastępcze miały okazję wspólnego spędzenia czasu oraz rozmowy. Otrzymały również cenne do przemyślenia zadania oraz pozyskały nową wiedzę.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Wolak

wtorek, 29 maj 2018 07:28

XV Powiatowy Sejmik Ekologiczny

Napisane przez

24 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście Lubawskim odbył się XVI Sejmik Ekologiczny – cykliczna impreza dla szkół podstawowych  i ponadpodstawowych powiatu nowomiejskiego i okolic. Celem Sejmiku Ekologicznego jest propagowanie zachowań proekologicznych, poznanie zagrożeń środowiska województwa warmińsko-mazurskiego spowodowanych rozwojem cywilizacji oraz propagowanie form ochrony przyrody, a także rozwijanie zainteresowań przyrodniczych. Konkurs składał się z trzech części: prelekcja, konkurs plastyczny i fotograficzny, z czego najważniejszy punkt imprezy stanowi prelekcja, która wymaga od prelegenta dużego zasobu wiedzy tematu, jaki wybrał. W tym roku w zmaganiach uczestniczyło 6 szkół: Szkoła Podstawowa Nr 3 w Nowym Mieście Lubawskim, Zespół Szkół w Kurzętniku, Zespół Szkół w Jamielniku, Zespół Szkół w Bratianie, Zespół Szkół w Nowym Grodzicznie i Zespół Szkół w Marzęcicach.  Uczestników i gości Sejmiku przywitały: Bożena Rutkowska-Marciniak – Dyrektor szkoły oraz Justyna Suwińska – koordynatorka konkursu. Komisji oceniającej prelekcje przewodniczył Krzysztof Puwalski – Naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim. Zwycięzcą prelekcji została Małgorzata Bączek – uczennica szkoły w Bratianie, II miejsce zajęła uczennica Szkoły Podstawowej Nr 3 w Nowym Mieście Lubawskim – Patrycja Chmielewska, III miejsce przypadło uczennicy ze szkoły w Jamielniku – Patrycji Sontowskiej.

W pozostałych konkursach zwyciężyli:


- Konkurs fotograficzny:


I miejsce szkoła w Nowym Mieście Lubawskim
II miejsce szkoła w Jamielniku
III miejsce szkoła w Bratianie


- Konkurs plastyczny:


I miejsce szkoła w Nowym Mieście Lubawskim
II miejsce szkoła w Bratianie
III miejsce szkoła w Marzęcicach


W punktacji ogólnej zwyciężyli gospodarze – Szkoła Podstawowa Nr 3 w Nowym Mieście Lubawskim, II miejsce zajęła drużyna ze szkoły w Bratianie, natomiast III miejsce przypadło szkole w Kurzętniku.
Miłym urozmaiceniem konkursu był występ taneczny uczennic nowomiejskiego gimnazjum.
Impreza odbyła się pod patronatem Starosty Nowomiejskiego, Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego, Centrum Edukacji Ekologicznej w Olsztynie oraz Gazety Nowomiejskiej.

 

 

Zdjęcia i tekst: OŚ

Strona 1 z 6