środa, 04 maj 2016 11:51

Święto lasu i gwary lubawskiej

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów swieto_lasu_gwary oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

1 maja 2016 w Łąkorzu odbyła się impreza pn. „Święto lasu i gwary lubawskiej”. Była to druga, doroczna odsłona tego przedsięwzięcia. Organizatorem i pomysłodawcą było Stowarzyszenie Ochrony Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego w Łąkorzu. W ramach Dnia Lasu otwarto wpierw wystawę w Muzeum Lokalnym pn. "Leśna Izba",
a następnie odbył się finał konkursu plastycznego pn. „Leśne wiosenne pejzaże” w Wiejskim Domu Kultury w Łąkorzu. W kategorii klas I — III zwyciężyła Zuzanna Krause ze szkoły podstawowej w Krotoszynach, drugie miejsce zajęła Julia Kądziela z Zespołu Szkół w Kurzętniku, a trzecie Oliwia Sobolewska, która reprezentowała bibliotekę w Łąkorzu. Wyróżnienie natomiast przyznano Marcie Hejka (SP w Krotoszynach). W kategorii klas IV — VI nagrodę za najlepiej wykonaną pracę otrzymała Paulina Jamroży z Zespołu Szkół w Kurzętniku. Drugie miejsce przyznano Kindze Kamińskiej z podstawówki w Krotoszynach, a trzecie Natalii Plichcie, również reprezentującą Krotoszyny. Wyróżnienie przypadło Zuzannie Marchlewskiej ze szkoły w Gwiździnach. Wyróżniono ponadto Katarzynę Wieczorek z gimnazjum w Mrocznie. Fundatorem nagród tym konkursie było m.in. Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim. Podczas Dnia Lasu przeprowadzane były też inne konkursy i zabawy: wbijanie gwoździ ostrzem młotka, cięcie pnia na czas czy rozpoznawanie gatunków drzew. Festiwal Gwary Lubawskiej jest bardzo cenną inicjatywą, mającą kultywować tradycję naszej lokalnej gwary i przypominać o specyfice tej okolicy. Gwara lubawska to nie tylko charakterystyczna odmiana wyrazów, liczne naleciałości z jęz. niemieckiego, lecz także wiele znajomych nam wyrażeń, które jak się okazuje, były używane tylko tu, a są niezrozumiałe w innych częściach kraju. Rejbować, langżerować, zjadowić się, pomstować, kistka, zamana, westka to tylko niektóre przykłady tego słownictwa.  Festiwal gwary polega na przestawieniu wiersza, opowiadania itp. gwarą lubawską, przy czym do oceny liczy się nie tylko wartość artystyczna utworu, użyte słownictwo (fonetyka, dobór słów, ich zgodność z kontekstem itd.), lecz także sposób przedstawienia tematu i strój tradycyjny. I miejsce zajęły uczennice ze Szkoły Podstawowej w Radomnie. Drugie zdobyła Pani Irena Gugała, a trzecie – uczennice ze szkoły w Zajączkowie. Miejsce czwarte zajął Pan Mateusz Czapliński, a piąte Pan Antoni Bałaszewicz.  Podczas imprezy prowadzony był kiermasz starości (pchli targ) oraz działały stoiska z lokalnymi potrawami i wypiekami.

{gallery}swieto_lasu_gwary{/gallery}

Czytany 554 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.