wtorek, 06 wrzesień 2016 09:50

Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Zawodowych

3 września 2016 r. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą rozpoczęli lekturę tegorocznego Narodowego Czytania, którą została  powieść Henryka Sienkiewicza Qvo vadis. W tak ważnej ogólnopolskiej akcji nie mogło zabraknąć  Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku, tym bardziej, że autor powieści, Henryk Sienkiewicz, jest jednym z patronów Szkoły.
Organizacją akcji zajęły się nauczycielki zespołu szkół: Mariola Kremska, Anita Trela, Joanna Luftmann i Grażyna Teska. Podjęły się bardzo trudnego zadania, ponieważ postawiły sobie za cel przeczytanie całej powieści.
Do Narodowego Czytania zaproszeni zostali przedstawiciele władz samorządowych, organizacji, zaprzyjaźnionych szkół i zakładów pracy, nauczyciele i uczniowie oraz wszyscy miłośnicy Qvo vadis.
Akcja rozpoczęła się 3 września 2016r. o godz. 9 w sali nr 315 (sala epicka Henryka Sienkiewicza i Władysława Reymonta) w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku. Wspólne czytanie rozpoczął dyrektor szkoły Mirosław Wodara, a następnie kontynuowali je przybyli goście, nauczyciele i uczniowie, nie tylko Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku, ale także Gimnazjum w Nowym Mieście Lubawskim i Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida. Wśród czytających i słuchających powieści znaleźli się także znajomi, przyjaciele i rodziny nauczycieli i uczniów naszej szkoły.
Czytanie trwało całą sobotę (także w nocy) i niedzielny poranek aż do godz. 11.30, zakończone czytaniem Epilogu powieści przez dyrektora Wodarę. Uczestnicy naszego przedsięwzięcia mogli odpocząć przy filiżance kawy lub herbaty i słodkim poczęstunku przygotowanym  przez uczniów klasy II technikum żywienia pod opieką pani Joanny Luftmann.
Organizatorzy akcji Narodowego Czytania bardzo serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom. Sala nr 315 ani przez chwilę nie była pusta. Zawsze czytającym towarzyszyli słuchacze aż do bardzo późnych godzin nocnych i pojawili się wczesnym rankiem następnego dnia. Tylko dzięki miłośnikom polskiej literatury klasycznej akcja ta mogła zakończyć się pełnym sukcesem i była ona świadectwem, że kultura czytania ciągle obecna jest w naszej społeczności i o nią trzeba dbać i ją pielęgnować.

Czytany 462 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.