poniedziałek, 12 wrzesień 2016 14:14

Święto Plonów

W minioną niedzielę, 11 września 2016 r. w Gwiździnach, gmina Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie, odbyły się doroczne Dożynki Gminno-Powiatowe. Współorganizatorami imprezy były: Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim.

Dożynki rozpoczęły się uroczystą Mszą świętą dziękczynną za zbiory w kościele p.w. św. Jana Bosko w Gwiździnach. Po mszy korowód dożynkowy z pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą przemaszerował przez pięknie udekorowaną wieś na boisko sportowe w Gwiździnach, na którym przebiegały główne uroczystości. Starostowie Dożynek - Magdalena Groszkowska oraz Szymon Milewski zostali w korowodzie przewiezieni bryczką w towarzystwie asysty konnej. W ramach części oficjalnej Starostowie Dożynek wpierw wręczyli bochny chleba gospodarzom: Staroście Nowomiejskiemu Andrzejowi Ochlakowi oraz Wójtowi Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie Tomaszowi Waruszewskiemu, którzy w swych krótkich wystąpieniach podziękowali rolnikom za ich całoroczny trud. Gospodarze wraz ze Starostami Dożynek poczęstowali następnie chlebem przybyłych gości. Byli wśród nich m.in. Renata Rochnowska i Stanisław Żelichowski – byli posłowie na Sejm RP, przedstawiciele parlamentarzystów: senator Bogusławy Orzechowskiej oraz posłów na Sejm RP Leonarda Krasulskiego i Zbigniewa Babalskiego, a także Jolanta Szulc – radna Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, reprezentująca Marszałka Województwa.

Następnie wręczono odznaczenia za szczególne zasługi dla rozwoju wsi i rynku rolnego. Na wniosek Starosty Nowomiejskiego odznaczenie „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymali:

 1. Piotr Grünberg z Lipinek,
 2. Czesław Rzeszutek ze Szwarcenowa,
 3. Krzysztof Szczepański z Trzcina,
 4. Roman Orzechowski z Zajączkowa,
 5. Józef Drzymalski z Tereszewa,
 6. Andrzej Kłosowski z Brzozia Lubawskiego,
 7. Zdzisław Domżalski z Gwiździn,
 8. Jan Sulej z Lekart.

 

Wyróżnieni „Pucharem Starosty” za całokształt pracy w rolnictwie w 2016 r. zostali:

 1. Barbara i Ryszard Kardyś z Lipinek,
 2. Grażyna i Jan Jacuńscy z Mroczenka,
 3. Magdalena Lendzińska z Wawrowic,
 4. Monika i Szymon Milewscy z Gwiździn.

 

Dokonano podsumowania gminnego konkursu wieńców dożynkowych, a następnie konkursu wieńców dożynkowych szczebla powiatowego.

W Gminnym konkursie wieńców jako najpiękniejszy wybrano wieniec wykonany w Jamielniku. Wieniec z Jamielnika został również najwyżej oceniony w konkursie powiatowym, w którym wystawiono 5 wieńców, po jednym z każdej gminy powiatu, które okazały się najlepsze w konkursach gminnych. Klasyfikacja wieńców przedstawiała się następująco:

I miejsce zajął wieniec przygotowany przez KGW w Jamielniku, gm. Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie (nagroda bon towarowy o wartości 500 zł)

II miejsce przyznano sołectwu w Wawrowicach, gm. Kurzętnik (nagroda bon towarowy o wartości 300 zł)

III miejsce przypadło wieńcowi z Podlaska, gm. Biskupiec (nagroda bon towarowy o wartości 200 zł)

Pozostałe wieńce prezentowały równie wysoki poziom, więc przyznano także wyróżnienia dla Ostaszewa (gm. Grodziczno) i Nowego Miasta Lubawskiego, nagrodzone bonami wartości 100 zł.

 

W ramach części artystycznej miały miejsce m.in. występy orkiestry dętej z Kurzętnika, zespołu Anibabki z Kurzętnika, grupy Sami Swoi oraz zespołów ANDRE i 4EVER.

Podczas dożynek organizatorzy zapewnili m.in. możliwość korzystania z wesołego miasteczka oraz degustacji potraw na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich za symboliczną odpłatnością 1 zł. Były animacje i zabawy dla dzieci oraz mnóstwo słodyczy, ufundowanych przez Starostwo. Tradycyjnie już miała miejsce wystawa sprzętu rolniczego. Wśród stoisk były m.in. kramy rękodzieła artystycznego, stragany ze zdrową żywnością i produktami lokalnymi, zabawkami. Ciekawe stoiska prezentowali również myśliwi z Koła Łowieckiego „Szarak” oraz nowomiejscy pszczelarze.

Szczególnie ciekawym akcentem była wystawa drobiu ozdobnego i drobnego inwentarza, przygotowana przez Klub Hodowców Gołębi Ras Niemieckich z Ciechocinka, w którym zrzeszeni są także hodowcy z powiatu nowomiejskiego, przy współpracy ze Starostwem. Okazy ozdobnego drobiu prezentowane w swobodnie rozmieszczonych, estetycznie wykonanych wybiegach szczególnie podobały się najmłodszym. Można było podziwiać ze wszystkich stron zgromadzone okazy. Były również wystawiane rasowe króliki i szynszyle.

Dożynki zakończyła tradycyjna zabawa taneczna pod chmurką, trwająca z racji dobrej pogody do późnych godzin wieczornych. Po zmroku, w przerwie występu swój program zaprezentował Teatr Ognia CZARNE PERŁY z Kaczego Bagna. Widowisko to jak zwykle zrobiło duże wrażenie na wciąż bardzo licznej publiczności.

Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują osobom zaangażowanym w przygotowanie imprezy, w szczególności Starostom Dożynek i mieszkańcom Gwiździn.

Tekst i zdjęcia Krzysztof Puwalski

Czytany 576 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.