piątek, 28 październik 2016 09:04

Inwazyjne rośliny i zwierzęta w powiecie nowomiejskim – pogadanka dla dzieci w Nowym Mieście Lubawskim

W czwartek 27 października 2016 r. w Szkole Podstawowej Nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim w ramach obchodzonych w tym miesiącu Dni Ochrony Przyrody odbyły się zajęcia poświęcone obcym i inwazyjnym gatunkom dziko roślin i zwierząt, żyjących na naszym terenie. Uczestniczyli w nich uczniowie klas IV-VI. Krótką pogadankę wraz z prezentacją wybranych gatunków na fotografiach wygłosił Krzysztof Puwalski z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego.  Jej głównym celem była poprawa świadomości ekologicznej, opartej na znajomości zasad funkcjonowania przyrody.
Prezentowany temat daje możliwość zobrazowania zmian w przyrodzie, które zachodzą w ramach procesów naturalnych oraz są wywoływane przez człowieka. Pokazuje zmienność gatunków, ich wzajemne zależności oraz niebezpieczeństwa związane z nieprzemyślaną ingerencją w środowisko. Uzmysławia konieczność zachowania walorów przyrody lokalnej i prowadzenia działań naprawczych w środowisku.
Prezentacja była okazją do przedstawienia dzieciom kwestii obcego pochodzenia gatunków wkomponowanych już w naszą codzienność, jak ziemniak, pomidor, kura czy karp. Dzieci zostały też ostrzeżone przed zagrożeniem, którym jest np. występujący też u nas inwazyjny barszcz Sosnowskiego, mogący wywoływać bolesne i trudno gojące się oparzenia. Za aktywność i poprawne odpowiedzi otrzymały drobne upominki.

Czytany 367 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.