×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów sadzenie_lasu_1_04_17 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 03 kwiecień 2017 14:47

Święto Lasu

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów sadzenie_lasu_1_04_17 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Najlepszym sposobem uczczenia Święta Lasu jest, zgodnie z przyjętą kilkuletnią już tradycją, sadzenie lasu. Wspólne odnowienie części powierzchni leśnej w Rytychbłotach 1 kwietnia 2017 r. Nadleśnictwo Brodnica zaproponowało swoim pracownikom i ich rodzinom, a także związanym z lasem przyjaciołom i znajomym, w tym samorządowcom.  Sadzenie drzew świetną okazją do integracji wielopokoleniowego środowiska leśnego. Wieńczy je piknik na świeżym powietrzu.
Tegoroczne spotkanie było wyjątkowo udane: dopisała pogoda, liczba uczestników była największa w historii tych spotkań, a korzystne warunki środowiskowe, w tym optymalna wilgotność i przygotowanie gleby będą procentować wysoką udatnością nasadzeń. Bardzo cieszył duży udział dzieci i młodzieży, u których widać dobrą znajomość przyrody i duże zaangażowanie w zachowanie jej stanu.
Na zaproszenie Henryka Kapusty – Nadleśniczego Nadleśnictwa Brodnica w tegorocznej akcji uczestniczyli także przedstawiciele Starostwa Powiatowego: Andrzej Ochlak – Starosta Nowomiejski wraz z wnukiem oraz Krzysztof Puwalski z Wydziału Środowiska i Rolnictwa.
O kluczowej roli lasów w środowisku warto szczególnie przypominać na naszym terenie. Lasy stanowią 21,5% powierzchni powiatu nowomiejskiego – jest to niestety sporo poniżej średniej krajowej, która wynosi 29,5% i dalece mniej od wskaźnika lesistości województwa, który wynosi 31,8%. Z pewnością warto ten odsetek zwiększyć. Drzewostany są natomiast w dobrej kondycji i reprezentują szeroką gamę typów siedliskowych, jak przykładowo cenne łęgi i grądy. Dominującym gatunkiem jest sosna, kolejne pozycje zajmują brzoza i olsza. Średni wiek drzewostanu wynosi: dla lasów państwowych 60 lat, a dla lasów prywatnych 30 lat.

{gallery}sadzenie_lasu_1_04_17{/gallery}

Czytany 394 razy