wtorek, 11 kwiecień 2017 13:44

VII Ekologiczny Jarmark Wielkanocny

9 kwietnia 2017 na rynku nowomiejskim odbył się VII Ekologiczny Jarmark Wielkanocny. W tym roku Starostwo Powiatowe przy udziale Urzędu Miasta w Nowym Mieście Lubawskim gościło 58 wystawców nie tylko z powiatu nowomiejskiego. Wystawcy, którzy się zgłosili zaoferowali: bazie szlachetne, różne rodzaje serów, wędliny, chleby swojskie, miody, ciasta i wypieki. Na jednym ze stoisk można było posmakować litewskich smaków ( sękacze, wędzone i suszone wędliny, sery). Kolejka klientów ustawiała się też do wyrobów wędliniarskich pobliskiej masarni z Mroczna.  Poza żywnością odwiedzający mogli nabyć ozdoby wielkanocne wykonane ręcznie różną techniką.  Rękodzielnicy prezentowali na stoiskach poduszki, zabawki, kosmetyki, kartki świąteczne i okolicznościowe, wyroby z drewna, z gliny, z wikliny, nasiona, krzewy.  Po raz kolejny na jarmarku odwiedzający mieli okazję nabyć torebki damskie z Zakładu Kaletniczego z Bratiana, ozdoby z drewna wykonane przez Sośniakowy Mir z Nowego Grodziczna czy wyroby z gliny od lokalnego rękodzielnika Jarosława Mączkowskiego.
Wszystkie osoby wystawiające się na jarmarku zostały poczęstowane gorącą kawą i herbatą.
Główną atrakcją dla dzieci była zagroda z żywymi zwierzętami. Tu zdecydowanie owieczki były gwiazdami dnia, które zostały pupilami dzieci. Dzieci spędzały również czas malując porcelanowe zajączki a spacerujący szczudlarz obdarowywał je  cukierkami. W tym roku tuż obok sceny stanął namiot DKMS, gdzie było można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Nie zabrakło chętnych na rejestracje, która polegała na pobraniu wymazu z wewnętrznej oraz wypełnieniu ankiety. Akcja zakończyła się powodzeniem. Mamy nadzieję, że znajdzie się jakiś dawca mogący uratować czyjeś życie. Tradycją nowomiejskich jarmarków stał się poczęstunek dla wszystkich obecnych podczas plenerowej imprezy i na VII Ekologicznym Jarmarku Wielkanocnym starosta Andrzej Ochlak wraz z wicestarostą Katarzyną Trzaskalską częstował białą kiełbasą z grilla z sosem chrzanowym.  W ramach VII Ekologicznego Jarmarku Wielkanocnego Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim zorganizowało dwa konkursy.

Regulaminy zostały rozesłane do szkół z terenu powiatu nowomiejskiego. Jeden z konkursów polegał na wykonaniu ozdoby wielkanocnej – „Jajka Wielkanocnego” i skierowany był do uczniów klas I- III. Wśród nadesłanych prac jury konkursowe wyłoniło:

I miejsce: Patrycja Szczawińska ze Szkoły Podstawowej z Tereszewa
II miejsce: Marta Hejka ze Szkoły Podstawowej z Krotoszyn
III miejsce: Oliwia Roszkowska ze Szkoły Podstawowej z Kurzętrnika.

Wyróżniono prace Laury Renkel z SP Mroczno, Julii Lubczyńskiej SP nr 2 NML, Antoniny Damszel SP Ostrowite, Maii Gurgul SP Ostrowite, Jana Ostrowskiego SP Ostrowite, Kacpra Żurawskiego SSP Tylice, Karoliny Cieszewskiej SP Brzozie Lub.

Drugi konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VI, których zadaniem było wykonanie wraz z rodziną „Rodzinnej ekologicznej Palmy Wielkanocnej”.

I miejsce Marta Truszczyńska ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Tylicach
II miejsce Magdalena Fabińska ze Szkoły Podstawowej w Bratianie
III miejsce Andżelika Mroczyńska ze Szkoły Podstawowej w Radomnie.

Prace, które zostały wyróżnione należały do: Jakuba Lewandowskiego SSP Tylice, Jolanty Stankowskiej Niepubliczna Szkoła Podstawowa w NML, Mariki Ochlak SP Bratian, Mikołaja Zalewskiego SP Bratian. Wszystkie prace dzieci zostały zaprezentowane podczas VII Ekologicznego Jarmarku Wielkanocnego.
W międzyczasie odbył się  konkurs na najładniejszą ozdobę wśród wystawców. Pośród 22 prac przyniesionych na konkurs Komisja w składzie:  Andrzej Ochlak, Katarzyna Trzaskalska i Barbara Orłowska przyznali statuetkę pani Arlecie Brzozowskiej z Torunia.
Czas na jarmarku umilały dzieci śpiewające wiosenno-wielkanocne piosenki, za które otrzymały drobny upominek.  

Czytany 759 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.