Wydrukuj tę stronę
wtorek, 18 kwiecień 2017 12:45

I Powiatowy Konkurs Żywienie a Zdrowie Człowieka

Społeczność Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku, a szczególnie uczniowie Technikum Żywienia i Usług  Gastronomicznych, zainspirowana problemem zdrowego odżywiania, promocji zdrowia  i zdrowego stylu życia wyszła z inicjatywą organizacji w naszej szkole corocznego konkursu Powiatowego „Żywienie a zdrowie człowieka”. W konkursie tym braliby udział uczniowie szkół gimnazjalnych oraz średnich naszego powiatu (z rozdzieleniem zadań konkursowych pod względem wiekowym). Konkurs odbywałby się corocznie w kwietniu, w korelacji ze Światowym Dniem Zdrowia obchodzonym 7 kwietnia. Proponowany przez nas konkurs ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia i prawidłowego sposobu żywienia. Uczestnicy konkursu powinni wykazać się znajomością składników odżywczych występujących w żywności, przyczyn i objawów najczęstszych chorób cywilizacyjnych, obowiązujących zaleceń żywieniowych. Tematyka I edycji Konkursu to: „Warzywa i owoce i ich prozdrowotny wpływ na nasz organizm”.

7 kwietnia w naszej szkole odbył się I Powiatowy Konkurs Żywienie a Zdrowie Człowieka pt: " Warzywa, owoce i ich prozdrowotny wpływ na organizm człowieka". W konkursie brali udział uczniowie z gimnazjów z : Kurzętnika , Nowego Miasta Lubawskiego , Mroczna i Bielic oraz ze szkół średnich z Nowego Miasta Lubawskiego, Bielic i Kurzętnika. Konkurs w części teoretycznej polegał na rozwiązaniu testu, a w części praktycznej na wykonaniu potrawy z warzyw. Ocena części praktycznej obejmowała degustację potrawy, sposób podania ( serwis) oraz omówienie przez uczniów wartości odżywczej potrawy.

W grupie uczniów gimnazjum zwycięzcami okazali się :

1. I miejsce - Agata Modrzejewska - Zespół Szkół Bielice
2. II miejsce- Zoja Cichór - Zespół Szkół Bielice
3. III miejsce - Wojciech Chudzikowski - Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich

W grupie uczniów szkół średnich pierwsze trzy miejsca przypadły uczniom:


1. I miejsce - Natalia Brzezińska - Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku
2. II miejsce- Magdalena Różyńska - Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku
3. III miejsce - Dorota Śliwińska - Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Nowym Mieście Lubawskim

W przerwie między częścią teoretyczną i praktyczną grupa teatralna "Impresja" pod kierunkiem pani Anny Bartkowskiej zaprezentowała spektakl profilaktyczny o depresji nawiązujący do tematyki tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia. Gośćmi naszego konkursu byli: pan Starosta Powiatu Nowomiejskiego - Andrzej Ochlak, pani Teresa Łątkowska - zastępca wójta Gminy Kurzętnik, pan Krzysztof Puwalski - Naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa oraz opiekunowie uczniów. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego zgłębiania wiedzy żywieniowej. Zapraszamy do uczestnictwa w II edycji Konkursu w przyszłym roku.

 

Przemysław Majas

Czytany 677 razy