środa, 31 maj 2017 10:38

Projekt "The many faces of water"

"The many faces of water” to międzynarodowy trzyletni projekt z programu Erasmus+, w którym uczestniczy Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku.  Właśnie zakończył się jego kolejny etap-wymiana uczniów i nauczycieli. Gościliśmy 33 osoby aż z 5 krajów:

  • Węgier -  Szerenci Szakkepzesi Centrum, Tokaji Ferenc Gimnaziuma es Szakkozepiskolaja
  • Hiszpanii -  I.E.S Maria Galiana
  • Wielkiej Brytanii -  BRIT School for Performing Arts and Technology
  • Włoch -  Insituto d'struzione Superiore Stalate Cenzino Mondeli
  • Turcji -  Yil Mesleki ve Tekni Anadolu Lisesi

Od 21 do 27 maja 2017 r.  uczestniczyli w szerokim wachlarzu zajęć i atrakcji, nad którymi przez pół roku pracowali zaangażowani w projekt nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Przez cały pobyt zagranicznych partnerów, którego celem jest uświadamianie młodzieży,  jak ważnym elementem w życiu naszej planety jest ochrona wód  i umiejętne gospodarowanie jej zasobami, staraliśmy się jak najlepiej uatrakcyjnić wspólnie spędzany czas.  W harmonogramie tygodniowego spotkania były zadania odpowiadające wcześniej postawionym  priorytetom, to znaczy ukazanie znaczenia wody w turystyce oraz przyczyn jej zanieczyszczenia, między innymi przez rolnictwo i gospodarkę komunalną, a także wpływ zmian klimatu i zanieczyszczenia powietrza  na wielkość jej zasobów i jakość.
Zrealizowane zostały następujące zadania:

  • spotkanie warsztatowe w Instytucie Reprodukcji Jesiotra Ostronosego w Grzmięcy zorganizowane przez Pana Krzysztofa Puwalskiego Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim, który przygotował także prezentację multimedialną na temat ochrony gatunkowej ryb występujących w rzekach powiatu -  poniedziałek 22.05
  • zwiedzanie Brodnickiego Parku Krajobrazowego -  poniedziałek 22.05
  • zajęcia laboratoryjne w Oczyszczalni Ścieków w Iławie -  wtorek 23.05
  • rejs po Kanale Elbląskim - czwartek  25.05
  • spływ kajakowy Drwęcą na odcinku Kurzętnik- Nielbark, piątek - 26.05

Ponadto w Zespole Szkół Zawodowych odbyły się  zajęcia edukacyjne oraz doświadczenia chemiczne przeprowadzone przez nauczycielki: panią Annę Bartkowską i panią Małgorzatę Hincman-Mróz oraz zaangażowanych uczniów: Tobiasza Bróździaka, Monikę Jankowską, Macieja Mierzyńskiego, Dawida Mszanowskiego, Julię Markowską, Jolantę Dobucką, Michała Jędraszka oraz aktywną ekipę z Centrum Nauki Kurzętnik. Zajęcia lekcyjne dotyczyły:  ochrony Doliny Drwęcy, szlaku kajakowego i Kanału Elbląskiego, w tym mechanizmu działania pochylni; zanieczyszczeń powietrza i złego gospodarowania wodami. Uczestnicy wymiany mieli okazję zapoznać się z kulturą i tradycjami każdego z krajów podczas przygotowanych wcześniej prezentacji przez każdą z partnerskich szkół. W trakcie zajęć edukacyjnych, wyjazdów i specjalnie przygotowanej na tę okazję kolacji kulturowej nasi uczniowie szlifowali swój angielski i zawierali nowe znajomości. Mogli nauczyć się tradycyjnych tańców, np. flamenco i skosztować charakterystycznych potraw kuchni węgierskiej, włoskiej, brytyjskiej, hiszpańskiej, tureckiej a także  polskiej. Wymiana w Zespole Szkół |Zawodowych w Kurzętniku nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania , miesięcy przygotowań i ciężkiej pracy w trakcie samego spotkania  nauczycielek , pań: Astrydy Karczewskiej-Petki, Katarzyny Kotłowskiej, Joanny Mielnik, Anny Faltynowskiej oraz wcześniej wspominanych już Anny Bartkowskiej i Małgorzaty Hincman-Mróz. Koordynatorki projektu „The many faces of water” oraz dyrekcja szkoły serdecznie dziękują wszystkim innym osobom, które pomogły nam w realizacji zajęć, zakwaterowaniu, wyżywieniu i logistyce tak dużej grupy, a paniom Joannie Luftmann i Dorocie Brozdowskiej oraz klasie 2 TŻi UG za przygotowanie pożegnalnego obiadu. Kolejne spotkanie uczniów i nauczycieli zaangażowanych w projekt „The many faces of water”  odbędzie się w Hiszpanii w szkole I.E.S Maria Galiana wiosną 2018 roku.

Czytany 629 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.