czwartek, 27 lipiec 2017 12:07

Nowy przewodnik turystyczny pn. „Z biegiem Drwęcy…” wraz z aplikacją mobilną pod system operacyjny Android

Podczas niedawnych XXXIII Dni Drwęcy, które odbyły się 22 lipca 2017 r. w Kurzętniku, miała miejsce premiera przewodnika „Z biegiem Drwęcy….” zintegrowanego z aplikacją mobilną na smartfony. Ta nowa forma wydawnictw, jaką są telefoniczne „apki”, zdobywa w ostatnim czasie wielką popularność. Oferują one nieporównywalnie większą funkcjonalność, komfort obsługi i znacznie szersze treści niż przewodniki tradycyjne, drukowane. Nie zajmują wcale miejsca, nie sposób ich zgubić lub zapomnieć, a korzystanie z nich jest atrakcyjne i przyjemne. Dlatego narodził się pomysł opracowania takiej aplikacji poświęconej zarówno powiatowi nowomiejskiemu, jak też i okolicy w dolinie Drwęcy, dla najczęściej wykorzystywanego przez telefony systemu operacyjnego – Androida. Aplikacja wartościowe merytorycznie stanowi kompendium wiedzy o przyrodzie Doliny Drwęcy. Opracowana w jej ramach mapa umożliwia łatwy pogląd na wybrane obszary i obiekty prawnie chronione, punkty widokowe, charakterystyczne ekosystemy, miejsca występowania określonych gatunków roślin i zwierząt. Wykonana została w atrakcyjnej dla odbiorcy formie z przejrzystym menu. Posiada funkcję wczytywania trasy do wybranych miejsc za pomocą geolokalizacji. Aplikacja dodatkowe ciekawe funkcje uruchamia w połączeniu z równolegle wydanym, tradycyjnym drukowanym przewodnikiem „Z biegiem Drwęcy…”, poprzez funkcję skanowania wybranych ilustracji. Wówczas obraz ze zdjęcia ozywa w telefonie i możemy zobaczyć np. nakręcone z użyciem drona filmiki ze spływu kajakowego, oglądane z góry zamki, zwierzęta w ich naturalnym środowisku czy pokaz slajdów odnoszący się do wybranego zagadnienia. Nakładka na aparat fotograficzny pozwala zrobić sobie lub komuś zdjęcie z bobrem, łosiem lub jeleniem. Moduł "Quiz" pełni będzie funkcję edukacyjną. Pozwala sprawdzić i uporządkować zdobytą wiedzę. Po odpowiedzeniu na kilka pytań, w zależności od ilości zdobytych punktów, użytkownik zdobędzie odznakę, którą będzie mógł pochwalić się na dowolnym portalu społecznościowym.
Aplikacja wykonana została na zlecenie Starostwa Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim z udziałem finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie. Przewodnik w nakładzie 7 500 egz. wydało Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy, do którego na naszym terenie należą Powiat Nowomiejski, miasto Nowe Miasto Lubawskie oraz gminy Kurzętnik i Grodziczno. Przewodnik bazuje na wydanej kilka lat temu publikacji pod tym samym tytułem, lecz został gruntownie odświeżony, uzupełniony i zaktualizowany oraz wykonany w nowej  formie: w atrakcyjnym formacie, na wodoodpornym papierze i oprawie na spirali.
Przewodnik właśnie zostaje przekazywany do dystrybucji, natomiast aplikację mobilną można nieodpłatnie pobrać ze sklepu aplikacji mobilnych Google Play poprzez każdy model telefonu z systemem Android.

Czytany 651 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.