Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 11 wrzesień 2017 11:54

Dożynki Gminno-Powiatowe w Ostaszewie

W minioną niedzielę, 10 września 2017 r. na terenie Centrum Turystycznego w Ostaszewie odbyły się Dożynki Gminno-Powiatowe. Współorganizatorami imprezy byli Urząd Gminy Grodziczno oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim. Pięknie udekorowana wieś oraz zwracające uwagę „witacze dożynkowe” na drogach dojazdowych zachęcały do wzięcia udziału w uroczystościach. Dożynki rozpoczęły się plenerową uroczystą Mszą Świętą dziękczynną za zbiory. Mszy dożynkowej przewodniczył ksiądz kanonik Henryk Rychert. Homilię wygłosił ksiądz kanonik Mirosław Owczarek. Mszę uświetniły swą obecnością liczne poczty sztandarowe drużyn strażackich oraz myśliwych z Koła Łowieckiego „Szarak” i pszczelarzy ze Związku Rejowego w Nowym Mieście Lubawskim. Oprawą dźwiękową zajęła się orkiestra dęta z Grodziczna. Poświecono wieńce dożynkowe oraz dary z tegorocznych zbiorów. Przepięknym akcentem było uczestnictwo w pochodzie z darami dzieci ubranych w tradycyjne stroje lubawskie. Z zaproszenia skorzystali m.in. radna Sejmiku Wojewódzkiego Jolanta Szulc, kierownicy jednostek, służb, inspekcji i straży wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz samorządowcy z terenu naszego i sąsiednich powiatów oraz przedstawiciele senatorów i posłów, ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz władz wojewódzkich. W ramach części oficjalnej starostowie dożynek, którymi byli w tym roku Lucyna Łużyńska i Dariusz Jacuński z Ostaszewa, wpierw wręczyli chleb staroście Andrzejowi Ochlakowi oraz wójtowi Tomaszowi Szczepańskiemu, którzy w swych krótkich wystąpieniach podziękowali rolnikom za ich całoroczny trud. Gospodarze wraz ze starostami dożynek poczęstowali chlebem przybyłych gości.

Na wniosek starosty nowomiejskiego odznaczenie „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymali:

1. Barbara Grażyna Manista – Piotrowice Małe
2. Barbara Sedlewska – Krotoszyny
3. Tadeusz Góralski – Lorki
4. Mirosław Witkowski – Boleszyn
5. Ireneusz Domżalski – Tomaszewo
6. Waldemar Domżalski – Nielbark
7. Paweł Brdękiewicz – Gwiździny
8. Jerzy Staniszewski – Zwiniarz

Wyróżnieni za osiągnięcia w rolnictwie „Pucharem Starosty” w 2017 r. zostali:


1. Patrycja i Marcin Goszka – Bratuszewo
2. Marcin Oczkowski – Tylice
3. Justyna i Marcin Lesińscy – Osówko
4. Jacek i Mariola Szaładzińscy – Nowe Miasto Lubawskie
5. Lucyna i Przemysław Szwarc – Montowo

Pucharem Wójta wyróżniono:

1. Marek Muzalewski – Kuligi
2. Wioletta i Krzysztof Szczepańscy – Trzcin
3. Robert Klein – Świniarc
4. Wiesława i Stanisław Szczepańscy – Mroczno
5. Barbara i Sławomir Józefowicz – Rynek
6. Mariola i Piotr Gurzyńscy
7. Dorota i Janusz Góralscy – Nowe Grodziczno
8. Magdalena i Tomasz Kliniewscy – Linowiec
9. Dorota i Waldemar Szpakowscy – Boleszyn
10. Anna i Janusz Lewandowscy – Katlewo
11. Andrzej Kościński – Zwiniarz
12. Wioletta i Wiesław Gralewscy – Ostaszewo
13. Robert Witkowski – Montowo

Dokonano podsumowania gminnego konkursu wieńców dożynkowych, a następnie konkursu wieńców dożynkowych szczebla powiatowego.
W gminnym konkursie wieńców jako najpiękniejszy wybrano wieniec wykonany w Montowie.

W konkursie powiatowym, w którym wystawiono 4 wieńców z każdej gminy powiatu klasyfikacja przedstawiała się następująco:

I miejsce - Szafarnia, gmina Kurzętnik (nagroda bon towarowy o wartości 500 zł).
II miejsce - Montowo, gmina Grodziczno (nagroda bon towarowy o wartości 300 zł).
III miejsce - Piotrowice, gmina Biskupiec (nagroda bon towarowy o wartości 200 zł).

Przyznano także wyróżnienie dla Jamielnika (gmina Nowe Miasto Lubawskie), nagrodzone bonem wartości 100 zł.

Okolicznościowymi statuetkami uhonorowano starostów dożynkowych, wszystkich sołtysów z gminy Grodziczno i poczty sztandarowe. Specjalne podziękowania otrzymały uczestniczące w uroczystości dzieci.  Krzysztof Ornowski, właściciel firmy „ORISTO” z Montowa także odebrał skromny upominek w dowód uznania za pomoc w zorganizowaniu Dożynek.
Na zakończenie bloku oficjalnego gospodarze jeszcze raz podziękowali rolnikom i osobom działającym na rzecz rolnictwa, przybyłym gościom, duchowieństwu, orkiestrze, wystawcom i osobom zaangażowanym w przygotowanie imprezy. W ramach części artystycznej miały miejsce m.in. występy orkiestry dętej z Grodziczna, gwiazdy dnia - zespołu Bayer Full, Krzysztofa Osińskiego, zespłu Exces, po czym miała miejsce zabawa ludowa z zespołem Family.
Podczas imprezy organizatorzy zapewnili m.in. możliwość korzystania z wesołego miasteczka oraz degustacji potraw na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich za symboliczną odpłatnością. Były animacje i zabawy dla dzieci oraz słodycze ufundowanych przez Starostwo. Tradycyjnie już miała miejsce wystawa sprzętu rolniczego. Wśród stoisk były kramy rękodzieła artystycznego, stragany z miodem nowomiejskich pszczelarzy, namioty jednostek działających dla rolnictwa: Izby Rolniczej, KRUS-u czy Zespołu Doradztwa Rolniczego.

Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują osobom zaangażowanym w przygotowanie imprezy, w szczególności starostom dożynek i mieszkańcom Ostaszewa.

Czytany 954 razy