poniedziałek, 23 październik 2017 08:38

Konferencja Powiatu Nowomiejskiego i organizacji Wellenbrecher e.V.

W dniu 18.10.2017 r. w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim odbyła się partnerska konferencja Powiatu Nowomiejskiego oraz niemieckiej organizacji Wellenbrecher e.V. z siedzibą w Dortmundzie.  Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Wicestarosty Nowomiejskiego Pani Katarzyny Trzaskalskiej oraz Koordynatora Działań Pedagogicznych na terenie Polski z ramienia organizacji Wellenbrescher e.V. Pani Ewy Tarnarzewskiej.  Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Starosta Nowomiejski Pan Andrzej Ochlak, witając członków organizacji Wellenbrescher e.V z Niemiec, doktorantów Uniwersytetu w Kolonii, przedstawicieli Ministerstwa ds. Edukacji i Pomocy Socjalnej z Łotwy, podopiecznych organizacji oraz ich polskich opiekunów, przedstawicieli polskich struktur zajmujących się pieczą zastępczą, przedstawicieli rodzin zastępczych, dyrektorów, kierowników jednostek oraz szkół z terenu Powiatu Nowomiejskiego.
Naukowcy oraz lekarze zajmujący się badaniem procesu usamodzielniania zaprezentowali formy pomocy dla młodzieży w Niemczech oraz zagraniczne projekty wychowawcze. Szczegółowo omówiono innowacyjny program usamodzielniania młodzieży „Drehscheibe”. Specjalista w zakresie psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, psychoterapii i psychotraumatologii dr med. R. Diffenbach przedstawił usamodzielnianie w aspekcie psychologiczno-psychiatrycznym.  Historię oraz strukturę Wellenbrecher e.V. w Polsce szczegółowo zobrazowała Pani Ewa Tarnarzewska wraz z Panią Katarzyną Dobrzyńską. Podczas konferencji, nie kryjąc wzruszenia, młodzież biorąca udział w projektach wychowawczych na terenie Polski wyrażała wdzięczność i podziękowanie za szansę uczestniczenia w projekcie. Pomimo krótkiego pobytu młodzieży w Polsce, ku zaskoczeniu wszystkich, wypowiedzi kierowane były w naszym ojczystym języku.
Na zakończenie pracownicy socjalni Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Mieście Lubawskim dokonali prezentacji ścieżki startu w dorosłość – usamodzielniania młodzieży w polskim systemie prawnym.

Tekst, zdjęcia: OP

Czytany 802 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.