poniedziałek, 16 kwiecień 2018 12:08

XV Powiatowy Happening Ekologiczny w Jamielniku: „Historia ukryta w kamieniach”

13 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku odbył się XV Powiatowy Happening Ekologiczny. W tym roku został on przeprowadzony pod hasłem „Historia ukryta w kamieniach”, gdyż myślą przewodnią jest edukacja w zakresie wiedzy o geologii i paleontologii. Udział wzięły zespoły ze szkół podstawowych z Bratiana, Skarlina, Łąkarza, Mroczna i Jamielnika. Uczniowie byli często przebrani, za zwierzęta lub w motywy ekologiczne. Każda z grup prezentowała swoje ekologiczne hasło oraz plakat.  Wspólnie odśpiewano i odtańczono na wstępie piosenkę ekologiczną. Następnie przeprowadzono część edukacyjną w postaci pogadanek, prezentacji i dyskusji. Pomagali w tym zaproszeni pracownicy Starostwa Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim, którzy przeprowadzili pogadankę o warunkach skutecznej segregacji odpadów i recyklingu. Następnie miały miejsce pouczające zabawy w segregowanie śmieci i recykling. Równocześnie, gdyż część warsztatowa odbywała się  w małych podgrupach, zajęcia paleontologiczne prowadził zaproszony na tę okazję wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu dr Paweł Wolniewicz. Uczniowie usłyszeli informacje o historii Ziemi, rodzajach skał i skamielin. Przy pomocy przybyłego do Jamielnika geologa znajdowali ciekawe skamieniałości, muszle i koralowce w zbiorach skał w przyszkolnym lapidarium.
Na zakończenie, po poczęstunku, tradycyjnie już zasadzono przed szkołą drzewko – tawułę japońską, które upamiętnia kolejny happening, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim. Pozostałe szkoły również otrzymały od Starostwa krzewy ozdobne do zasadzenia przy swoich szkołach.
Należy podkreślić, że jak zwykle impreza była świetnie przygotowana. Wystrój Sali, bogactwo elementów przyrodniczych, urozmaicony i bardzo ciekawy program nakazują wyrazić słowa wielkiego uznania dla organizatorów i ich zaangażowania.  Wielkie zaciekawienie dzieci zajęciami podczas happeningu i uśmiechnięte buzie świadczą o potrzebie organizacji takich imprez. Happening ekologiczny w Jamielniku od lat należy do najciekawszych i najlepiej zorganizowanych imprez ekologicznych w województwie.

Tekst i zdjęcia: OŚ

Czytany 686 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.