poniedziałek, 21 marzec 2016 14:50

VI Jarmark Wielkanocny

20.03.2016 r., (niedziela) Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim zorganizowało VI Ekologiczny Jarmark Wielkanocny. Na nowomiejskim Rynku ponownie zrobiło się tłoczno od wystawców i sprzedawców z całego regionu. To już kolejna VI,  edycja kiermaszu będąca imprezą rodzinną, kultywującą i wspierającą regionalną tradycję. Jarmark Wielkanocny to prezentacja sztuki i rękodzieła ludowego, a także w dużym stopniu świątecznych tradycji kulinarnych. Wśród stoisk można było podziwiać oraz nabywać pisanki wykonane za pomocą oryginalnych metod np. techniką decoupage, ażurowych wzorów, wyroby wiklinowe, ręcznie haftowane serwetki, świąteczne stroiki, własnoręcznie wykonaną biżuterię, wyroby ceramiczne z gliny, rózgi oraz bazie z hodowli szlachetnej, ekologiczne świąteczne ozdoby i maskotki tekstylne oraz wiele innych. Kolorowe stoiska przyciągały mieszkańców swoim wyglądem i niezwykłym asortymentem. Wśród kramów lokalnych producentów żywności „Eko” znalazły się stoiska z tradycyjnymi wielkanocnymi wypiekami, serami podpuszczkowymi, miodami, olejem lnianym, sokami i powidłami owocowymi oraz jadalne ślimaki. Na nowomiejskim rynku swoje kramy rozstawiło 55 wystawców z powiatu nowomiejskiego, iławskiego, brodnickiego, grudziądzkiego. Ekologicznym akcentem Jarmarku było rozdawanie przez Pana Starostę Andrzeja Ochlaka wielkanocnego żuru przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku. Zupa była ugotowana z naturalnych składników bez dodatku konserwantów i serwowana w miskach z otrąb z drewnianymi łyżkami.  
Podczas Jarmarku rozstrzygnięty został Powiatowy Konkurs Plastyczny „Ekologiczna Kartka i Ozdoba Wielkanocna” zorganizowany dla uczniów szkół podstawowych z terenu Powiatu Nowomiejskiego. Na konkurs wpłynęło 78 kartek i 29 ozdób wielkanocnych.

Konkurs podzielony był na dwie kategorie:
I kategoria dla uczniów klas I-III polegająca na wykonaniu kartki wielkanocnej,
II kategoria dla uczniów klas IV-VI  polegająca na wykonaniu ozdoby wielkanocnej,

Technika wykonania prac dowolna z wykorzystaniem materiałów ekologicznych i odpadów.

W kategorii klas I-III :

I miejsce Karolina Zielińska Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim
II  miejsce Piotr Zwoliński Szkoła Podstawowa w Biskupcu
III miejsce Adam Machujski Szkoła Podstawowa w Kurzętniku
Wyróżnienia : Anita Jeznach Szkoła Podstawowa w Kurzętniku, Kamil Szczepański Szkoła Podstawowa w Mrocznie, Dominik Machujski Szkoła Podstawowa w Mrocznie

W kategorii klas IV-VI:

I miejsce Sebastian Domżalski Szkoła Podstawowa w Tylicach
II miejsce Paulina Jabłońska Szkoła Podstawowa w Montowie
III miejsce Tomasz Herdzik, Jakub Suchocki, Grażyna Pulkowska Szkoła Podstawowa w Lipinkach

Wyróżnienia: Emilia Lange Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim, Kamil Ziółkowski Szkoła Podstawowa w Lipinach
W konkursie na najładniejszą ozdobę wielkanocną VI Ekologicznego Jarmarku Wielkanocnego zwyciężyła „wielkanocna kura” wykonana przez Panią Wiolettę Brzezińską, mieszkankę Lubawy, stoisko numer 33. Zwycięzcą konkursu na lokalny produkt żywnościowy „Eko” został „ślimak w cieście”, którego producentem jest Pan Arkadiusz Szałkowski z Grudziądza, stoisko nr 4.  Zwycięzcy otrzymali Statuetki Starosty, zaś wszyscy wystawcy certyfikaty, własnoręcznie wykonane wielkanocne jaja, które wręczyli Starostwa Nowomiejski Pan Andrzej Ochlak, Wicestarosta Nowomiejski Pani Katarzyna Trzaskalska oraz Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego Pan Józef Blank. Zwiedzającym świąteczne stoiska czas umilała muzyka na żywo w wykonaniu dzieci z Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim i chóru „Cantamus”. Specjalnie na tę okazję przygotowany został kącik malucha z licznymi atrakcjami i wielkanocną zagrodą z żywymi królikami. Jarmark był współfinansowany ze środków WFOŚiGW w Olsztynie.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, instytucjom za pomoc przy organizacji Jarmarku, a wystawcom za okazane zaufanie i liczny udział. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na VII Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się w grudniu 2016 r.

Czytany 854 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.