poniedziałek, 18 kwiecień 2016 11:51

Obchody Dnia Zdrowia

„Pokonać cukrzycę” – to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Co roku wybierany jest inny temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który wymaga zwrócenia szczególnej uwagi. Na świecie 415 mln osób dorosłych ma cukrzycę co stanowi 1 na 11 osób, w Polsce ok. 3,5 mln, czyli 1 na 10 osób. Cukrzyca wg prognoz WHO stanie się jedną z siedmiu najczęściej występujących przyczyn zgonu. W powiecie nowomiejskim w ramach tych obchodów i współpracy Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta i Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej zorganizowano w dniu 07.04.2016 r., konferencje poświęconą cukrzycy i jej profilaktyce. Głównymi uczestnikami konferencji obok władz samorządowych, dyrektorów i przedstawicieli szkół, jednostek powiatowych i miejskich byli słuchacze Uniwersytetu  III Wieku. Ogółem ok. 70 osób. Sytuację epidemiologiczną na świecie i w Polsce, przedstawiła Ewa Pielak Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, natomiast Pani Iwona Nowak z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Przychodnia nr 1, przekazała wiele informacji o cukrzycy, jej typach, i powikłaniach jakie powoduje. Utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy niszczy oczy, nerki, nerwy, serce i naczynia krwionośne, prowadzi m.in. do zawału serca, udaru, dializ i amputacji kończyn.
O profilaktyce cukrzycy mówiła pani Krystyna Obrębska zajmująca się promocją zdrowia i oświaty zdrowotnej w Powiatowej Stacji.
Czynnikiem sprzyjającym cukrzycy, szczególnie typu 2, która otrzymała miano choroby cywilizacyjnej jest nadwaga i brak aktywności fizycznej. Pomocne w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała i zdrowia są zalecenia  Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ujęte w nowej wersji Piramidy Zdrowego Żywienia.
Jej podstawą obok aktywności fizycznej są głównie produkty roślinne. Warzywa w proporcji ¾ i owoce ¼, a następnie produkty zbożowe z pełnego przemiału zawierające jak najwięcej błonnika, który obniża wchłanianie węglowodanów prostych. W diecie powinno być jak najmniej cukrów, soli i tłuszczu. Ograniczenie mięsa czerwonego na rzecz drobiu i ryb. Wysiłek fizyczny zarówno bieganie, jazda na rowerze czy spacer najlepiej 30-45 minut dziennie. Chroni to przed nadwagą, a tym samym cukrzycą. Cukrzyca jest jednym z tych schorzeń gdzie jej zapobieganie, czy jej przebieg w dużej mierze zależy od nas samych.

Czytany 547 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.