W ostatnich latach rozwija się bardzo pozytywny trend wspierania lokalnej bioróżnorodności poprzez akcje sadzenia drzew gatunków rodzimych. Drzewa, w szczególności liściaste, nie tylko pełnią olbrzymią rolę krajobrazootwórczą, ale przede wszystkim dają tlen, redukują zanieczyszczenie powietrza, dają schronienie zwierzętom, pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i warunki życia. Jeszcze lepiej jeśli są to tzw. drzewa miododajne. Niestety doświadczamy coraz poważniej tragedii, jaką jest masowe ginięcie pszczół.

Jedną z przyczyn tego zjawiska jest kurcząca się z roku na rok tak zwana baza pożytkowa, z której mogą korzystać te owady. Jest to między innymi wynikiem intensywnej chemizacji rolnictwa i monokultur w uprawach. Z tego względu każde działanie, które powoduje wzrost pożytków dla pszczół jest bardzo cenne. Znaczenia w przyrodzie, lecz także życiu i gospodarce człowieka roli owadów zapylających dziś nie trzeba chyba już nikomu tłumaczyć. „Jeśli wyginą pszczoły - rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata” – to prorocze słowa Alberta Einsteina. Zadbajmy o to, aby nigdy się one nie spełniły.
W powiecie nowomiejskim ruszamy z wzbogaceniem bazy roślin miododajnych poprzez jesienne nasadzenia przydrożne lipą drobnolistną. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Wydział Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego, zaś partnerami Zarząd Dróg Powiatowych i nowomiejskie Rejonowe Koło Pszczelarzy. W ramach tegorocznej akcji planowane jest nasadzenie 20 dużych sadzonek lip (10-15 cm obwodu) przy szosie Kuligi-Zajączkowo oraz około 100 sadzonek w gminie Biskupiec przy trasie Krotoszyny-Szwarcenowo i Wonna-Szeplerzyzna. Można również włączyć się do tej inicjatywy: chętnych zapraszamy w czwartek 27 października 2022 r. o godz. 9.00 do siedziby Zarządu Dróg Powiatowych przy ul. Sienkiewicza 48 w Kurzętniku. Prosimy o uprzednie zgłoszenie pod tel. 56 47 24 223.