W dniach 16 - 20 października 2022 r. delegacja powiatu nowomiejskiego odwiedziła partnerski powiat Oldenburg w Niemczech. Delegacja miała na celu wyminę pomysłów i spostrzeżeń dotyczących podejmowanych działań i inicjatyw z nowym starostą powiatu Oldenburg. Od 2010 r. między partnerskimi powiatami organizowane są cykliczne wymiany młodzieży w formie obozów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

W planie wyjazdu odbyło się zwiedzanie jednostki straży pożarnej w Wildeshausen oraz zwiedzanie budynku Starostwa w Powiecie Oldenburg po rozbudowie. Ważnym punktem planu wyjazdu była również wycieczka do Hamburga, gdzie zwiedzano dzielnicę portową Hafencity która jest efektem regeneracji obszarów miejskich za sprawą nowych hoteli, sklepów, atrakcji, biurowców i osiedli mieszkaniowych.

Andrzej Ochlak i Christian Pundt - starosta powiatu Oldenburg