Już po raz dwunasty, 18 grudnia 2022 roku w godzinach od 9:00 do 14:00 na rynku miejskim w Nowym Mieście Lubawskim odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim. Patronat medialny nad imprezą objęły Gazeta Nowomiejska, Tygodnik Internetowy oraz Telewizja Eltronik.

W tym roku w zimowej scenerii można było odwiedzić ponad 100 stoisk wystawców z powiatu nowomiejskiego, brodnickiego, działdowskiego, ostródzkiego, grudziądzkiego, kartuskiego, mławskiego, nidzickiego, chełmińskiego, podlaskiego oraz mazowieckiego. Popularnością cieszyły się stoiska z choinkami, ozdobami bożonarodzeniowymi, skrzatami, wypiekami a także daniami ciepłymi oraz rękodziełem artystycznym. Ogromne kolejki ustawiały się do naszych regionalnych rzemieślników po wędliny, sery, nalewki, miody i ciasta.  Podczas XII Jarmarku Bożonarodzeniowego, ogłoszono konkurs na najładniejsze stoisko bożonarodzeniowe. Zwycięzcą ogłoszono stoisko nr 56, które należało do Pani Doroty Smukała „Fantazja”. Ponadto komisja przyznała wyróżnienie dla stoiska nr 53, które należało do Pana Wojciecha Cybulskiego oraz dla stoiska nr 65 Pani Doroty Bytner.
Wręczono również nagrody laureatom Powiatowego Konkursu Plastycznego „Moja Świąteczna Choinka” dla uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu nowomiejskiego, w kategorii klas 0 - III i klas IV - VIII. Do 12 grudnia 2022 r. wpłynęło 137 prac w kategorii klas 0 - III oraz 68 prac w kategorii klas IV - VIII. Komisja konkursowa, której przewodniczącym był Wicestarosta Nowomiejski Jerzy Czapliński oceniła prace i wyróżniła następujące osoby w poszczególnych kategoriach:
Kategoria klas 0 - III szkół podstawowych: 1. Miejsce: Karol Siemiątkowski, Szkoła Podstawowa w Ostrowitem, klasa III . 2. Miejsce: Natalia Witkowska, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Nowym Mieście Lubawskim, klasa II. 2 miejsce: Alicja Anaczkowska, Szkoła Podstawowa w Radomnie, klasa III. 3. Miejsce: Hanna Rzymska Szkoła Podstawowa Nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim, klasa III. Wyróżnienie: Maksymilian Grzywacz, Zespół Szkół w Kurzętniku, klasa III. Wyróżnienie: Filip Czarkowski, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim, klasa I. Wyróżnienie: Paulina Mercholc Szkoła Podstawowa w Lipinkach, klasa II. Wyróżnienie: Magdalena Topolewska Szkoła Podstawowa w Szwarcenowie, klasa II.
Kategoria klas IV - VIII  szkół podstawowych: 1. Miejsce: Joanna Golmanowska, Szkoła Podstawowa w Skarlinie, klasa IV. II miejsce: Patrycja Ziółkowska, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim, klasa V. III miejsce: Nikola Teklińska Szkoła Podstawowa w Biskupcu, klasa V. III miejsce ex  aequo – Jan Golmanowski, Szkoła Podstawowa w Skarlinie, klasa V. Wyróżnienie: Agata Milewska Szkoła Podstawowa w Łąkorzu, klasa VII. Wyróżnienie: Ewa Lizak, Szkoła Podstawowa w Ostrowitem, klasa VII.Wyróżnienie – Zofia Kozłowska, Szkoła Podstawowa w Zajączkowie, klasa V. Laureaci konkursu plastycznego otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody wręczone przez Starostę Nowomiejskiego Andrzeja Ochlaka. Miejskie Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim podczas jarmarku dokonało również rozstrzygnięcia konkursu na bombkę bożonarodzeniową. Wszystkim wystawcom oraz odwiedzjącym tegoroczny jarmark serdecznie dziękujemy za obecność. Wszystkim życzymy zdrowych, spokojnych i pogodnych świąt bożego narodzenia w gronie rodzinnym. Do zobaczenia w przyszłym roku, na XII  Jarmarku Wielkanocnym!