Krzysztof Andrzejczak

Krzysztof Andrzejczak

piątek, 23 marzec 2018 13:00

Gratulacje dla księdza Piotra Nowaka

Podczas XLIV Sesji Rady Powiatu w dniu 22 marca 2018 r. Starosta, Wicestarosta oraz Przewodniczący Rady złożyli w imieniu Rady Powiatu gratulacje Księdzu Piotrowi Nowakowi, Proboszczowi Parafii Św. Marcina Biskupa w Boleszynie. Rada Powiatu pogratulowała uzyskania zaszczytnego tytułu laureata plebiscytu Gazety Olsztyńskiej „Proboszcz i Parafia 2017 roku” – ksiądz Nowak zdobył wysokie drugie miejsce. Rada Powiatu także doceniła ogromny wkład i poświecenie potwierdzone uznaniem i szacunkiem społeczności lokalnej, która okazała swoje poparcie w głosowaniu esemesowym. Parafianie docenili udział księdza Nowaka w licznych inicjatywach kościelnych, społecznych i kulturalnych oraz jego zaangażowanie w organizowanie życia społecznego parafii.

W dniu 19.03.2018 r. odbyła się Konferencja Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Nowomiejskiego. Spotkanie otworzyła przewodnicząca Rady – Pani Ewa Dembek. W konferencji uczestniczyli: Starosta Nowomiejski, Wicestarosta, Wójtowie gminy Grodziczno, Biskupiec, Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie, Pełnomocnik Burmistrza ds. organizacji pozarządowych, Pełnomocnik Wójta Gminy Kurzętnik, członkowie Rady Organizacji Pozarządowych i przede wszystkim przedstawiciele wielu organizacji pozarządowych z terenu powiatu nowomiejskiego.Następnie Przewodnicząca Rady – przedstawiła sprawozdanie z działalności Rady za 2017 rok i plany Rady na rok 2018. Głos zabrali Starosta, Wójtowie oraz Pełnomocnicy, którzy opowiedzieli o współpracy z organizacjami pozarządowymi. Kolejnym punktem była prezentacja Pana Marcina Zalewskiego – Prezesa Fundacji Inicjatyw Krajobrazowych Wybudowania, który opowiedział o działalności Fundacji. Następnie Pełnomocnik Zarządu Powiatu ds. organizacji pozarządowych przedstawiła informacje dotyczącą punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, które funkcjonują na terenie powiatu. W kolejnej części odbyło się spotkanie animacyjne, prowadzone przez animatorki z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej z Nidzicy. Panie przedstawiły dobre praktyki rozwoju ekonomii społecznej oraz wyjaśniły na czym polega nieodpłatna i odpłatna działalność statutowa oraz działalność gospodarcza organizacji pozarządowych.

Tekst: Jolanta Haska
Zdjęcia: Sabina Junkrowska

czwartek, 22 marzec 2018 15:11

"Jestem sprawny na 6"

W Tereszewie 20 marca 2018 roku na sali sportowej odbyły się V Mistrzostwa Warmińsko- Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w zawodach sprawnościowych kl. I-III „Jestem sprawny na 6”.W uroczystości otwarcia udział wzięli Przewodniczący Warmińsko- Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego Wacław Wasiela, Wicestarosta Katarzyna Trzaskalska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Grodzicznie Urszula Ewertowska, przedstawiciel Urzędu Gminy w Kurzętniku Andrzej Kowalczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Tereszewie Wioletta Kozłowska. Po wniesieniu przez poczet sztandarowy flagi Szkolnego Związku Sportowego  i wykonaniu części turystycznej przez uczniów Szkoły Podstawowej w Tereszewie. Przewodniczący WM SZS i Wicestarosta Powiatu Nowomiejskiego otworzyli V Mistrzostwa WM SZS turnieju sprawnościowego „Jestem sprawny na 6”. Jednocześnie Przewodniczący WM SZS wyróżnił panią Wiolettę Kozłowską dyrektor Szkoły Podstawowej w Tereszewie pamiątkową statuetką za organizacją zawodów sportowych. Po uroczystości otwarcia rozpoczęła się rywalizacja sportowa w sześciu konkurencjach sportowych. Po zliczeniu punktów szkoły zajęły następujące miejsca:


I miejsce Szkoła Podstawowa Nr 30 Olsztyn 57 pkt
II miejsce Szkoła Podstawowa Marzęcice 51 pkt
III miejsce Szkoła Podstawowa Nr 1 Nidzica 43 pkt
IV miejsce Szkoła Podstawowa Radomno 35 pkt
V miejsce Szkoła Podstawowa Nowe Grodziczno 35 pkt
VI miejsce Szkoła Podstawowa Tereszewo 35 pkt
VII miejsce Szkoła Podstawowa Nr 9 Olsztyn 34 pkt
VIII miejsce Szkoła Podstawowa Nr 4 Lidzbark Warmiński 30 pkt
IX miejsce Szkoła Podstawowa Nr 2 Nowe Miasto Lub. 30 pkt
X miejsce Szkoła Podstawowa Nr 3 Lidzbark Warmiński 27 pkt
XI miejsce Szkoła Podstawowa Szwarcenowo 19 pkt


Pierwszych 6 zespołów otrzymało pamiątkowe puchary a pozostałe zespoły pamiątkowe statuetki. Zawodnicy, którzy zajęli pierwsze trzy miejsce otrzymali pamiątkowe medale. Wszyscy uczestnicy otrzymali ciepły posiłek. Puchary, medale i dyplomy ufundował Warmińsko- Mazurski Szkolny Związek Sportowy. Szkoła Podstawowa w Tereszewie ufundowała posiłek.Tekst: Mirosław Urbanowski
Zdjęcia: SP Tereszewo

Dnia 15 marca 2018 roku odbyły się Mistrzostwa Warmińsko- Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w Indywidualno- Drużynowych zawodach Ringo dziewcząt i chłopców Igrzyska Dzieci i Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Hali Widowiskowo- Sportowej MOSiR w Nowym Mieście Lubawskim. W uroczystościach otwarcia udział wzięli Przewodniczący WM SZS Wacław Wasiela oraz Wicestarosta Katarzyna Trzaskalska oraz dyrektor MOSiR w Nowym Mieście Lubawskim Marek Borkowski. W uroczystości otwarcia udział wzięło 89 dziewcząt i chłopców z 11 szkół.  Otwarcia zawodów dokonał Przewodniczący  Warmińsko- Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego z Olsztyna Wacław Wasiela.

Indywidualne: dziewczęta 2005 i młodsze Igrzyska Dzieci:
I miejsce Szporko Anna SP Miłki
II miejsce Czajkowska Wiktoria SP Zajączkowo
III miejsce Ługiewicz Alicja SP Tereszewo
IV miejsce Bukowska Agata SP Tylice
V miejsce Kucińska Klaudia SP Tylice
VI miejsce Brzezińska Julia SP Kurzętnik
Startowało 21 dziewcząt.

Indywidualne: chłopcy 2005 i młodsi Igrzyska Dzieci
I miejsce Antoniuk Mateusz SP Miłki
II miejsce Kępara Piotr SP Zajączkowo
III miejsce Grzelak Dawid SP Miłki
IV Zbikowski Kornel SP 2 NML
V miejsce Lewandowski Mateusz SSP Tylice
VI miejsce Wolski Jakub SP Zajączkowo
Startowało 25 chłopców

Indywidualne: dziewczęta 2002-2004 Igrzyska Młodzieży Szkolnej
I miejsce Dąbrowska Aleksandra ZS Marzęcice
II miejsce Lejman Marta SP Zajączkowo
III miejsce Otremba Patrycja SP Kurzętnik
IV Dąbrowska Julia SP Zajączkowo
V miejsce Kościanek Izabella SP Morąg
VI Miąskowska Aleksandra SP Mroczno
Startowało 24 dziewczynek.

Indywidualne: chłopcy roczników 2002-2004 Igrzyska Młodzieży Szkolnej
I miejsce Biernacki Sebastian SP Morąg
II miejsce Makowski Kajetan SP Kurzętnik
III miejsce Szporko Bartłomiej SP Małki
IV Świniarski Szymon SP Mroczno

Klasyfikacja: drużynowa dziewczęta roczników 2005 i młodsze
I miejsce SSP Tylice
II miejsce SP Miłki
III miejsce SP Zajączkowo

Klasyfikacja drużynowa chłopców roczników 2005 i młodszych
I miejsce Kurzętnik
II miejsce Mroczno
III miejsce Morąg
IV miejsce Marzęcice
V miejsce Miłki

Klasyfikacja drużynowa dziewcząt roczników 2002-2004
I miejsce SP Morąg
II miejsce SSP Tylice
III miejsce SP Marzęcice
IV miejsce SP Zajączkowo
V miejsce SP Kurzętnik
VI miejsce SP Mroczno
VII miejsce SP Miłki

Chłopcy roczników 2002-2004 drużynowo
I miejsce Kurzętnik
II miejsce Mroczno
III miejsce Morąg

Za zajęcie pierwszych trzech miejsc w klasyfikacji indywidualnej zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. W punktacji drużynowej pierwsze trzy zespoły otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy, które ufundowane były przez Warmińsko- Mazurski Szkolny Związek Sportowy w Olsztynie oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim.  

Tekst i zdjęcia: Mirosław Urbanowski

Niespełna  połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. To niewielki odsetek w porównaniu do innych państw, gdzie w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 70 % uprawnionych pań. Warunkiem skuteczności Programu jest jego masowość, długoterminowość i wysoka jakość.  Jego waga i znaczenie dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 – 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.
„Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”
Badanie jest bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Na badanie można zgłosić się w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania.
Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:
· w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu
· lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach (dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 )
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.
Badania mammograficzne w mammobusie odbędą się w następującej lokalizacji:          
Nowe Miasto Lubawskie – 17, 18, 19 kwietnia 2018 przy gimnazjum, ul. Działyńskich 14
Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.
Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego prosimy o przyniesienie na badanie zdjęć/płyt z poprzednich mammografii.

Pozdrawiam,

Anna Niemirska
Specjalista ds. Marketingu i PR
LUX MED Diagnostyka, Region Mammografia, ul. Nocznickiego 8a,  81-454 Gdynia
m: 607 931 133 e: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

środa, 21 marzec 2018 14:44

Spotkanie z przedsiębiorcami

W dniu 12.03.2018 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim odbyło się spotkanie zorganizowane przez Starostę Nowomiejskiego z udziałem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego poświęcone możliwościom wsparcia dla przedsiębiorców z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014–2020.
Podczas spotkania przedstawiono możliwości dofinansowania przedsiębiorstw ze środków RPO WiM 2014–2020, systemem WA-MA FUR – refundacjami szkoleń dla właścicieli firm i ich pracowników czy pożyczkami z Regionalnego Funduszu Pożyczkowego dla MŚP – instrument wspierający rozwój firm.  Przedstawiciele jednostek wdrażających w/w środki oraz konsultanci z Punktu Informacji Funduszy Europejskich udzielali również przedsiębiorcom  informacji na temat Funduszy Europejskich zarówno krajowych jak i regionalnych.

Tekst: Jolanta Domżalska

Zdjęcia: OP

w sprawie jakości wody do spożycia w Wodociągu Publicznym Nawra zaopatrującym w wodę mieszkańców Nawry, Bratiana ul. Górna, ul. Długa, wybudowania pod Nowy Dwór.
W związku ze stwierdzeniem w sieci wodociągowej przekroczeniem wskaźnika - ogólnej liczby mikroorganizmów w 22°C, woda w wodociągu jest warunkowo przydatna do spożycia. Wodę z wodociągu można spożywać po przegotowaniu. Administrator wodociągu Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o. w Mszanowie wprowadzi działania naprawcze w postaci intensywnego płukania sieci wodociągowej.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
w Nowym Mieście Lubawskim
Ewa Pielak
                                                                                                                                                                                                            

1)  Promowanie zdrowego stylu życia:
- Polski Czerwony Krzyż Nowe Miasto Lubawskie - Propagowanie idei honorowego krwiodawstwa - 1 500,00 zł
- Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ostaszewo - Piknik zdrowia - 1 780,00 zł
- Nowomiejskie Stowarzyszenie Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Błękitna Mila”-Szkolenie żeglarskie dla wychowanków Domu Dziecka w Pacółtowie - 2 000,00 zł
- Stowarzyszenie „Amazonki” - Dbajmy o swoje zdrowie - 720,00 zł
2) Promowanie tradycji kulturowych
-  Koło Gospodyń Wiejskich w Łąkorzu - Przegląd Zespołów Wiejskich - 500,00 zł
-  Koło Gospodyń Wiejskich w Łąkorzu - Festiwal Piosenki Patriotycznej - 500,00 zł
-  Stowarzyszenie Klub Seniorów w Gminie Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie – Wyjazdowe spotkania z kulturą - 800,00 zł
-  Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi Jamielnik - Aktywnie znaczy ciekawie. Osoby starsze przekazują polskie tradycje i obrzędy najmłodszym - 1 200,00 zł
3)  Aktywizacja Niepełnosprawnych
-  Towarzystwo PrzyjacióDzieci Nowe Miasto Lubawskie - Turniej Badmintona Osób Niepełnosprawnych - 1 550,00 zł
4)  Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym
- Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nowym Mieście Lubawskim - Wycieczka turystyczno- krajoznawcza Łódź Uniejów - 1 372,00 zł
- Koło Gospodyń Wiejskich w Łąkorzu - Przeżyjmy to jeszcze raz - 1 000,00 zł
5) Prowadzenie konsultacji i terapii dzieci specjalnej troski oraz ich rodzin
- Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski - Prowadzenie konsultacji i terapii dladzieci niepełnosprawnych i ich rodzin - 5 000,00 zł   
6) Działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży
- Nowomiejskie Stowarzyszenie Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Błękitna Mila”- Wypoczynek nad polskim morzem dla wychowanków Domu Dziecka w Pacółtowie - 4 000,00 zł
- Stowarzyszenie - Czynny wypoczynek młodzieży - zainteresowanie sportami strzeleckimi Kolekcjonersko - Strzeleckie - Orły - 2 000,00 zł
7) Działalność na rzecz organizacji pozarządowych i podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - Spotkanie integracyjne organizacji pozarządowych
- Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Nowe Miasto Lubawskie - 1 000,00 zł
 
Na zadanie pn. pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównania szans dla tych rodzin i osób - nie wpłynęła oferta.
Na zadanie pn. Krajoznawstwo i turystyka - żadna z ofert nie spełniała wymogów formalnych.
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym  (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 1868 ze zm.) zwołuję XLIV Sesję Rady Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim, która odbędzie się 22 marca 2018 roku o godzinie 14.00 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego przy ul. Rynek 1 w Nowym Mieście Lubawskim.
 
Proponowany porządek obrad:
 
 1. Otwarcie XLIV Sesji Rady Powiatu.
 2. Stwierdzenie quorum.
 3. Powołanie Sekretarza obrad.
 4. Przyjęcie porządku obrad.
 5. Przyjęcie protokołu z XLIII Sesji Rady Powiatu.
 6. Sprawozdanie z prac Zarządu.
 7. Wnioski, interpelacje i zapytania radnych.
 8. Roczne sprawozdania z działalności: Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Komendy Powiatowej Policji oraz Komendy Powiatowej PSP.
 9. Raport z monitorowania Strategii Rozwoju Powiatu Nowomiejskiego na lata 2015 – 2022.
 10. Przerwa.
 11. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XL/291/2017 Rady Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim z dnia 14 grudnia 2017 r. w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Nowomiejskiego na lata 2018 – 2034 ze zm.
 12. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XL/292/2017 Rady Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim z dnia 14 grudnia 2017 r. w sprawie uchwalenia budżetu powiatu nowomiejskiego na 2018 r. ze zm.
 13. Podjęcie uchwały w sprawie delegowania radnych  do  udziału w pracach Komisji Bezpieczeństwa i Porządku powołanej przez Starostę Nowomiejskiego.
 14.  Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia planu finansowego zadań powiatu realizowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w roku 2018.
 15. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do prac przygotowawczych związanych z inwestycją „Przebudowa drogi powiatowej Nr1299N gr.woj.(Brodnica) – Krotoszyny – Szwarcenowo – dr. pow. Nr 1333N na odcinku Łąkorek - Łąkorz”.
 16. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XL/297/2017 Rady Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim z dnia 14 grudnia 2017 roku uchwalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Nowomiejski.
 17. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wynajem lokalu użytkowego nr 115 w budynku administracyjno-biurowym przy ul. Grunwaldzkiej 3 w Nowym Mieście Lubawskim.
 18. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wynajem lokali użytkowych nr 210 i nr 210 a w budynku administracyjno-biurowym przy ul. Grunwaldzkiej 3 w Nowym Mieście Lubawskim.
 19. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wynajem lokali użytkowych nr 118 i nr 404 w budynku administracyjno-biurowym przy ul. Grunwaldzkiej 3 w Nowym Mieście Lubawskim.
 20. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wynajem lokalu użytkowego nr 103 w budynku administracyjno-biurowym przy ul. Grunwaldzkiej 3 w Nowym Mieście Lubawskim.
 21. Odpowiedzi na wnioski i zapytania radnych.
 22. Sprawy różne.
 23. Zakończenie obrad XLIV Sesji Rady Powiatu.
Przed sesją o godz. 13.00 odbędzie się wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Powiatu.
 
Przewodniczący Rady Powiatu
Kazimierz Wiśniewski

Dnia 13 marca 2018 odbyło się kolejne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu nowomiejskiego. Dzięki uprzejmości dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku pana Mirosława Wodary i nauczycieli bibliotekarzy pani Alicji Wądołowskiej i pani Anny Szramowskiej spotkanie odbyło się w sali komputerowej szkoły.  Nauczyciele bibliotekarze wzięli udział w szkoleniu z zakresu wykorzystania TIK w edukacji p.t. „Mini komiks z ToonyTool” oraz wymieniali doświadczenia i pomysły na promocję czytelnictwa. Dziękujemy za udział w spotkaniu.

Tekst: Aneta Bielaszka/PCRE

Zdjęcia: Krzysztof Florkowski/ZSZ Kurzętnik

Strona 1 z 42